HABER KIBRIS

Gaminileri kapatma kararı isyan ettirdi

ads
14/09/2017

Gaminileri kapatma kararı isyan ettirdi
ads

Ülkenin en büyük kömür üreticisi Önder Zaim, hükümetin gaminileri kapatma kararına isyan etti. Fikri Ataoğlu topu başbakan Hüseyin Özgürgün’e attı.

İTHAL KÖMÜR LOBİSİ: Zaim Kömürleri sahibi Önder Zaim, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün gaminileri kapatma kararını Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’ndan habersiz aldığını savundu. Zaim, “Başbakan, kömür ithal eden iş insanlarının ekmeğine bal sürüyor” suçlamasında bulundu

ATAOĞLU BAŞBAKANI SUÇLADI: Önder Zaim, bakan Fikri Ataoğlu’nun kendilerine “Ben önerge götürmedim, başbakanın kapatma kararı alması bizi şok etti” dediğini öne sürerek başbakanın iki yıl önce alınan kararı çiğnediğini söyledi

Ülkede son yıllarda ciddi tartışma konusu olan gaminilerle ilgili geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu’ndan kapatma kararı çıkması gamini işletmecilerini ayağa kaldırdı.

Gamini işletme sahipleri Bakanlar Kurulu kararının geri alınmasını talep ederek dün Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve bakanlar kuruluna iptal kararını götüren Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile görüştü.

Gaminiciler, kararın siyasi bir karar olduğunu kaydederek ithal kömür getiren bazı şahısların önünün açılmaya çalışıldığını belirtti.

Gamini işletmecisi Önder Zaim Havadis’e yaptığı açıklamada gamini konusunda Bakanlar Kurulu’nun 2015 yılında aldığı kararın neticelenmesini beklerken, kapatma kararı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile dumansız sisteme geçilmesi için çalışma yapıldığını ve devlet tarafından makine getirilmesini beklediklerini söyledi.

Önder Zaim, Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun kendilerine “Ben önerge getirmeden, Başbakanın kapatma kararı alması bizi şok etti” dediğini ifade ederek başbakanıniki yılöncealınan kararı çiğnediğini söyledi.

Zaim şöyle devam etti:

“Bizlere taahhüt kağıdı imzalattılar. Soruyoruz: Başbakan’ın 2015 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararından haberi var mıydı? Bakanlar Kurulu kararı uygulanmadan iptal edilmeden nasıl başka bir karar alınır? Bu sektörden 65 aile ekmek yiyor. Bu insanların hali ne olacak?
1.5 trilyon borçlanıp iş makinesi aldık bu makineleri ne yapacağız? Elimizde stoklarımızda çok odun var bunları ne yapacağız? Rum tarafı Avrupa Birliği’nde bir ülke, şu an orada sistemli bir şekilde kömür yakılıyor orada bu ocaklar nedenkapatılmıyor? Teknecik Çatalköy’ü dumana boğuyor orasını da mı kapatacağız? Taş ocakları maki bitki örtüsünü öldürdü tüm evler çatladı onları da mı kapatmalıyız?”

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Gaminileri kapatma kararı, ÖNDER ZAİM
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems