Gardiyanoğlu: Hak sahipleri mağdur edilmemiştir''

ads ads ads ads ads
15/06/2024

ads
Gardiyanoğlu: Hak sahipleri mağdur edilmemiştir''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu Sosyal Sigortalar Dairesi’nin “online emeklilik başvuru” sekmesinin web sitesinden kaldırıldığı ve bu neden mağduriyet yaşandığı yönünde çıkan haberler üzerine açıklamalarda bulundu.

Bakan Gardiyanoğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 145 bin aktif sigortalıya, 45 bin sigorta emeklisine ve bu sigortalıların geçindirmekle yükümlü oldukları kişilerle birlikte yaklaşık 350 -400 bin kişiye hizmet verdiğini vurguladı.

Gardiyanoğlu maaştan hastalığa, analıktan doğuma, iş kazasından işsizliğe, ilaç ve gözlük yardımı gibi birçok kalemde yaklaşık her ay 1 bir milyar üç yüz milyon tl ödeme gerçekleştirildiğini kaydetti. Gardiyanoğlu, 2020 yılında pandemi döneminde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle vatandaşların daireye gelemediği gözönünde bulundurularak idari tasarrufla sigortalıların online emeklilik müracaatı yapmaları imkanı sağlandığını belirterek, online müracaat yapan sigortalıların daha sonraki bir zamanda ıslak imzalı müracaat forumları ve belgelerini getirmek kaydıyla, online müracaat yaptıkları tarihten hak sahibi kabul edildiğini vurguladı.

Gardiyanoğlu, “Bu uygulama Sosyal Sİgortalar Dairesi’nde pandemi sonrası da devam etmiş, fakat online müracaatlarda daha kapsamlı bir müracaat formu hazırlanması için teknik çalışma sürdürülmektedir. Sitedeki teknik çalışmalar nedeniyle online müracaat yapılması zaman zaman devre dışı kalmıştır. Ancak bu süreçte Sosyal Sİgortalar Dairesi’ne talep edilen tüm online müracaatlar bilgi İşlem bölümü tarafından kayda alınmış ve hak sahipleri mağdur edilmemiştir. Yaşlılık,malullük ve ölüm aylıkları 29/2017 Yasa Değişikliğiyle müracaat tarihinden itibaren bağlanmaya başlamıştır.

Doğum tarihinde hak sahibi olacak sigortalıların , doğum günlerinin resmi tatil veya haftasonuna denk gelmesi halinde, ilk iş gününde yapılacak müracaatları doğum gününde yapılmış sayılmaktadır. Yaşlılık, Malullük ve Ölüm aylıkları için ıslak imzalı müracaat yapılması esastır. Online müracaat uygulaması; vatandaş mağduriyeti yaşanmaması için pandemi döneminde Sosyal Sİgortalar Dairesi’nin idari tasarrufuyla başlatılan ve devam eden bir uygulama olup , yeni arayüzüyle uygulamaya devam edilecektir.” ifadelerini kullandı.

15/06/2024 22:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Gardiyanoğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.