HABER KIBRIS

Gazimağusa Limanı’nda yine mülteci dramı

ads
14/03/2019
MHA

ads
Gazimağusa Limanı’nda yine mülteci dramı

PGM Narkotik ve Kaçakçılığı önleme şubesine bağlı Polis ekipleri dün akşam saat 19.30 sıralarında Gazimağusa Limanı’nda operasyon gerçekleştirdi. Mersin’den gelen Viya Famagusta isimli gemiden rıhtıma inen A. A isimli yönetimindeki TGD.880 plakalı tır aracın dorsesi içerisinde bulunan ikisi kadın 15 Suriye uyruklu mülteci ve aktarma işine yardımcı olan 4 kişi olmak üzere toplam 19 kişi Polis tarafından suçüstü yakalanarak tutuklandı.

Bugün Gazimağusa kaza mahkemesinde yargıç huzuruna çıkarılan 19 zanlı ile ilgili olgular tahkikat memuru Hakan Savtekin tarafından mahkemeye aktarıldı.

Savtekin verdiği şahadette dün akşam 19.30 sıralarında Mersin’den gelen Viya Famagusta isimli gemiden dışarı çıkan Zanlı  A. A yönetimindeki TGD 880 plakalı tırın park alanına gittikten sonra ayni gemiden çıkan Zanlı  F. B yönetimindeki THS 502 plakalı tırın konu aracın yanına giderek park ettiğini belirtti. Akabinde JH 958 plakalı çöp arabası ile limana gelen zanlı  E.Ö ‘in aracını bahse konu iki tırın arasına park ettiğini belirten Savtekin bu aşamada TGD. 880 plakalı tırın branda ile kapalı dorsesi  içinde bulunan mültecilerin çöp kamyonuna aktarma işlemi gerçekleştiren zanlı  E.Ö, Zanlı  A.A ve onlara yardımcı olan zanlı  F.B ile olay mahalline gelen çöp kamyonunun yasal sahibi M. Ö. ve 15 mülteci Polis  tarafından tutuklandığını söyleyen Savtekin zanlılara Ağır bir suç işlemek maksadıyla ittifak kurmak ve muhaceret yasasına aykırı hareket etmek suçlarından dosya tanzim edildiğini, zanlı 1, 3 ve 4 ün itiraf niteliğinde olmayan ifade verdiğini belirterek tahkikatın tamamlanması için 1 gün tutukluluk emri talep etti. belirtti.

Olguları değerlendiren yargıç Umut İnan zanlıların 1 gün süreyle Poliste tutuklu kalmasını, zanlı 1 in de Gazimağusa Devlet Hastanesinde doktor kontrolünden geçirilmesini emretti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Gazimağusa Limanı’nda yine mülteci dramı                                   , haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.