Gazze Sağlık Bakanlığı: İlaç ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle hastaların hayatı tehlikede

ads ads ads ads
19/05/2024

ads
Gazze Sağlık Bakanlığı: İlaç ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle hastaların hayatı tehlikede

İsrail'in Gazze Şeridi'ne açılan sınır kapılarını kapalı tutması sonucu oluşan ilaç ve tıbbi malzeme yetersizliğinin hasta ve yaralıların hayatını tehlikeye attığı bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığının Telegram hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in 226 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde çok ciddi şekilde ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşandığı vurgulandı.

İsrail'in, "Refah" ve "Kerem Ebu Salim" sınır kapılarını kapatmasının ardından Gazze Şeridi'nde acil hizmetler, cerrahi operasyonlar ve çeşitli sağlık hizmetlerinin sunulması için gerekli ilaç ve tıbbi malzeme konusunda büyük eksiklik yaşandığı belirtildi.

Uluslararası kurumlardan, Gazze'ye tıbbi malzeme girişinin sağlanması için çalışılması çağrısı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hastanelerde ve sağlık hizmeti verilen yerlerde tıbbi malzeme stoku sıfıra indi. Bu durum hastaların hayatını tehdit ediyor."

- Gazze'deki El-Avde Hastanesi hizmet veremez durumda

Öte yandan Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki El-Avde Hastanesinden yapılan açıklamada, bölgedeki askeri gerilim ve abluka nedeniyle hasta ve yaralılara hizmet verilemediği kaydedildi.

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki sınırda yer alan Refah Sınır Kapısı, İsrail'in Refah'a kara saldırısı başlatarak Filistin tarafını işgal ettiği 7 Mayıs'tan bu yana kapalı durumda.

İsrail ordusu, bölgeye düzenlediği kara saldırıları kapsamında Refah Sınır Kapısı'nı yardım malzemeleri dahil tüm giriş ve çıkışlara kapatacağını bildirmişti.

19/05/2024 18:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Gazze Sağlık Bakanlığı: İlaç ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle hastaların hayatı tehlikede
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.