HABER KIBRIS

ad

Gazze'deki AA ofisinin bulunduğu binanın enkazında şarkı yarışması

ads
19/05/2019

ads
Gazze'deki AA ofisinin bulunduğu binanın enkazında şarkı yarışması

Filistinli bir grup sanatçının düzenlediği Gazavision  (Gazzevision) Şarkı Yarışması'nın final programı, İsrail ordusunun Gazze'ye  gerçekleştirdiği son saldırılarda hedef aldığı ve Anadolu Ajansı (AA) ofisinin de  bulunduğu binanın enkazı üzerinde yapıldı.

"Rakam Değiliz" isimli grup, bu yıl (14-18 Mayıs) İsrail'in başkenti  Tel Aviv'de düzenlenen 2019 Eurovision Şarkı Yarışması'yla eş zamanlı olarak  Gazze'de yarışma gerçekleştirdi. 27 sanatçının katıldığı ve 6'sının finale  yükseldiği yarışmanın kapanışı, İsrail ordusunun 4 Mayıs'ta düzenlediği saldırıda  tamamen yıkılan AA ofisinin olduğu binanın enkazı üzerinde yapıldı.

Yarışmada finale kalan 6 sanatçı, Filistinli şair İbrahim Tukan'ın  yazdığı "Mevtıni" (Vatanım) isimli şarkıyı seslendirdi.

"Rakam Değiliz" Grubu'nun üyesi Isam Advan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Filistin halkına karşı suç işlemekten geri durmayan İsrail'de böyle  uluslararası bir etkinliğin düzenlenmesini kabul etmediklerini göstermek için bu  yarışmayı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Advan, İsrail ile siyasi, ekonomik, spor, kültürel ve sanatsal hiçbir  normalleşme adımını kabul etmediklerini vurguladı.

Geçen yıl 63'üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsrailli  Netta Barzilai'nin kazanması nedeniyle bu yılki yarışma Tel Aviv'de düzenleniyor.

İsrail'in 4-5 Mayıs'ta Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ikisi  hamile 3 kadın ile 2 bebeğin de aralarında bulunduğu 25 Filistinli şehit olmuş,  150 Filistinli yaralanmıştı. AA ofisinin de bulunduğu binaya en az 5 roketle  saldırı hava saldırısı düzenlenmiş, bina tamamen yıkılmıştı.

 

19/05/2019 09:44

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Gazze’deki AA ofisinin bulunduğu binanın enkazında şarkı yarışması, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.