HABER KIBRIS

Geç Doğurmak Ve Emzirmemek Meme Kanseri Riskini Artırıyor

ads
13/10/2017

Geç Doğurmak Ve Emzirmemek Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olmaya devam ettiğini belirterek, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme süresinin kısalması meme kanseri görülme sıklığını artırıyor." dedi.

Gülçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme kanserinin dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinin başında olmaya devam ettiğini belirterek, her 8 kadından birinin ömrünün bir döneminde meme kanseri ile karşılaştığını ifade etti.

Özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanseri riski görülme sıklığının daha çok arttığına işaret eden Gülçelik, "Doğurganlık yaşının 30'un üzerine çıkması, emzirme sürelerinin kısalması, meme kanseri görülme sıklığını artırıyor. Sosyo kültürel düzeyi yüksek toplumlarda ilk sıradaki kanser, meme kanseri olarak devam edecek." dedi.

Gülçelik, meme kanserinin erken tanı konulabilen ve çok rahatlıkla tedavi edilebilen kanser türü olduğunu söyledi. Meme kanserinde en önemli tedavi basamağının meme cerrahisi olduğunu dile getiren Gülçelik, radyoterapi, kemoterapi, hormoterapi gibi tedavi seçeneklerinin de bulunduğunu kaydetti.

ESTETİK KAYGININ ÇÖZÜMÜ ONKOPLASTİK CERRAHİ

Prof. Dr. Gülçelik, meme kanserindeki en önemli tedavi seçeneklerinden olan cerrahinin estetik kaygıya yol açtığını belirterek, "Hastalar üzerinde oluşan memenin alınması korkusu tanı almayı da geciktirebiliyor. Genç yaşlarda görülmeye başladıkça bu korku daha da artıyor. Kanser tanısı konulan her hastanın memesi alınmak zorunda değil." dedi.

Meme kanseri nedeniyle uygulanan cerrahi müdahale sonrası doku kaybıyla karşı karşıya kalan kadınların yaşadığı estetik kaygının, onkoplastik yöntem ile son bulduğunun altını çizen Gülçelik, şöyle konuştu:

"Bu tekniklerle memenin şeklini, görüntüsünü bozmadan radyoterapi uygulayabiliyoruz. Belli bir hasta grubunda, meme koruyucu cerrahiye uygun olmayan hastalarda memeyi almak zorunda kalabiliriz. Dışarıdan bir protez yardımıyla ya da kendi dokusunu kullanarak da meme ameliyatı yapabiliyoruz. Kendi dokusunu kullandığımızda bunu göbek bölgesindeki yağ dokusu, sırt bölgesindeki kas ve yağ dokusunu kullanarak da yapabiliyoruz. Meme kanseri rahatlıkla tedavi edilebilen ve cerrahi tedavisi yapılırken de hastanın hiçbir estetik kaygısı kalmadan tedavi edilebilecek bir kanser olduğunu unutmamamız gerekiyor."

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: geç doğurmak, emzirmemek, meme kanseri
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems