HABER KIBRIS

Gece Kulübü Sahipleri Dertli!

ads
03/02/2013
Kıbrıs Gazetesi - Ali Cansu

Gece Kulübü Sahipleri Dertli!
ads

KKTC genelinde ‘Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası’ altında faaliyet gösteren ve kamuoyunda ‘seks sektörü’ olarak bilinen 42 gece kulübünde 370 kadın hizmet sunuyor.
Bu kulüplerin 3 tanesi izni olmasına karşın aktif değil. Ancak bu açığı aktif faaliyette bulunan 3 tane pub kapatıyor. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı 2009 yılından itibaren yeni gece kulübü veya pub izni vermediği halde sayının fazlalığı dikkat çekiyor.
Ülkemizdeki gece kulübü ve “pub”lara ilgi giderek artarken, devletin kasasına 6 ayda 11 milyon 433 bin TL gibi yüklü bir para akıyor. Bu rakama kulüplerin gelir vergisi dahil değil.
Bu para, “zevk” ya da “seks” sektöründe faaliyet gösteren 36 gece kulübü ve 3 pub’ın hemen her akşam ağırladığı yüzlerce erkeğin cebinden çıkıyor.
Eğlence sektörünün kopmaz bir parçası haline gelen ‘kadın dansçıların’ devlete 6 aylık toplam getirisi 11 milyon 433 bin TL’yi aşıyor.
Bu para, pasaport - vize ve KKTC’ye giriş ücreti, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primleri, hastane ve ‘manager’ ücretleri toplamı ile 6 aylık vergisinden oluşuyor.
Moldavya’dan Türkmenistan’a, Güney Afrika’dan Kenya’ya, Özbekistan’dan Rusya’ya kadar birçok ülkeden gelen kadınlar, KKTC eğlence sektörüne hizmet sunuyor. Ülkemize gelen ve bu sektörde çalışan kadınların yaşları ise 18 ile 35 arasında değişiyor.

İşletmeciler dertli
Gece kulübü ve pub işletmelerinin sahipleri ise oldukça dertli. Bu işletmeciler, ülkemizdeki para birimi Türk Lirası (TL) olmasına rağmen kendilerinden her ay sağlık masrafları için döviz cinsinden para alındığını kaydederek, bu paranın TL’ye çevrilmesini istiyor. Devletin kendilerinden yüksek vergi aldığından da şikayetçi olan işletmeciler, ayrıca ülkeye gelen her kadın için Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının 6 aylık peşin alındığını da ekledi.
Kadınların sosyal sigorta parasının ödenmesine rağmen hasta olmaları halinde devlet hastanesinde kendilerinden para alınmasından da şikayetçi olan gece kulübü sahipleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Dairesi müdürü ile sorun yaşadıklarını iddia etti.

İşler düşmüş!
Gece kulübü sahipleri, “Artık eski işler yok. Devlet vergide sürekli üzerimize geliyor ve birçok işletmeci borçlarını ödeyemez duruma düştü. Hatta kapatacak olanlar bile var. Devlet sektörden yüksek oranlarda para kazanıyor. Biz kazanmadığımız için haliyle kadınlar da kazanmıyor. Böylece az kazandığı için ülkeye gelmekten vazgeçiyor. Devletin bu konuda bir çare üretmesi gerekir. Yurt dışında bir bölgede bu sektörü devlet el üstünde tutuyor. Çünkü getirisi yüksek. Bizde ise sürekli sektör baltalanıyor” dedi.

Bakanlık yeni izinlere kapalı
İçişleri Bakanlığı, bakanlığın yeni gece kulübü ve “pub” izinlerine kapalı.
Bakanlığın bugüne kadar gelen yeni gece kulübü açma izinlerinin tümünü reddetti. UBP hükümeti yeni gece kulübü ve “pub” izni vermedi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: kktc, gece, kulübü, seks, moldova, fahişe, konsomatris
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems