Gelecek kaygısından kurtulmanın 5 yolu!

ads ads ads
18/05/2022

ads
ads
Gelecek kaygısından kurtulmanın 5 yolu!

Geleceğinize yön verememek ve hayatınız için kaygılanmak huzursuz zamanlar geçirmenize sebep olabilir. İş hayatınızla ilgili ya da özel hayatınızın gidişatıyla ilgili sürekli kaygılanmak anı yaşamanıza engel olup stresli ve sinirli davranışlarda bulunmanızı tetikleyebilir. Gelecek kaygısıyla baş edebilmek için denemeniz gereken birçok yöntem var. Gelecek kaygılarınızı azaltacak en etkili 5 yolu sizler için araştırdık.

Gelecek için kaygı duymak zaman zaman herkesin yaşadığı bir duygu. Ne olacağını bilememek ve yaşama yön verememek gelecek kaygısı duymanızı da beraberinde getirir.

Gelecek kaygısıyla uzman desteği alarak ya da bireysel olarak mücadele edebilirsiniz. Gelecek kaygısıyla daha kolay baş edebilmenizi sağlayacak birkaç tavsiyeyi derledik.

1-KAYGILARINIZI KABULLENİN VE TEMELİNİ ÖĞRENİN

Gelecek kaygısı genellikle üzerindeki stres ve sorumluluklar arttıkça daha baskın hale gelir.

Olumsuz düşünceler ya da çevresel baskılar kaygılarınızın artmasına sebep olabilir. Bu sebeple öncelikle kaygılarınızın temeline odaklanıp daha sonra çözüm yoluna gitmeniz gerekir.

Bazen her şeye yetebilmeniz mümkün olmaz. Bunun için kimin ne dediğini umursamadan kendinizden çok fazla şey beklemeden hareket edebilmek sizi rahatlatabilir. Sizden çok fazla beklentisi olan kişilere de bu durumu alıştırmanız kaygılarınızdan daha kolay kurtulmanızı sağlayabilir.

2- BULUNDUĞUNUZ ZAMANA ODAKLANIN

Kaygıların çoğu hep gelecekle ilgili olur. Geçmişle ilgili ya da bulunduğunuz zaman dilimiyle ilgili kaygılar yaşamazsınız. Bu kadar kaygılı olmanızın nedeni de başınıza gelecek şeyin en kötüsünü düşünmek olabilir.

Kontrolü elde tutma isteği, yüksek beklentiler oluşturmak ve bunları karşılamak için strese girmek gelecek kaygınızı artırır.

Bu nedenle tüm bunları bir kenara bırakıp bulunduğunuz zamana odaklanmanız gerekir. Böylelikle hayatınızın keyifli yönlerini keşfedip mutluluğu yakalayabilirsiniz.

3-BASİT YAŞAMAYA ÇALIŞIN

En iyi ve en keyifli yaşam tarzı basit yaşam tarzıdır. Her zaman daha kusursuz bir yaşam arzulamak geleceğe yönelik kaygılarınızı artırır.

Mükemmeli beklemek doğru değildir. Hayatta her zaman inişler ve çıkışlar vardır. Bunu kabul ederek yola devam etmek daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olabilir.

Hayatınızı zorlaştırmadan isteklerinizi kademi olarak gerçekleştirmeye çalışın. Böylelikle gereksiz kaygıların biraz da olsa önüne geçebilirsiniz.

4-SOSYALLEŞEREK RAHATLAYIN

Geleceğiniz ile ilgili yaşadığınız kaygılar zamanla sizi içe kapanık bir insan haline getirebilir.

Çok fazla kendinizle baş başa kalmaz gelecekle alakalı çok farklı düşünceler üretmenize sebep olabilir. Karamsar ve olumsuz olan bu düşünceler arasında boğulabilirsiniz.

Sosyalleşerek ve arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirerek bu düşüncelerden uzaklaşmaya çalışmalısınız.

Başkalarıyla sohbet edip, fikir alışverişinde bulunmak kendinizi iyi hissettirir. Sosyalleşerek tüm kaygılarınızı hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

5-MUTLAKA UZMAN DESTEĞİ ALIN!

Tek başınıza kaygılarınızı çözmenin yöntemleri deneyip başarılı olamadıysanız bir uzmandan destek almak konusunda asla çekinmeyin.

Profesyonel biriyle konuşup düşüncelerinizi paylaştığınızda size daha doğru yollar göstereceklerinden emin olun. Gelecek kaygınızı yenebilmenin belki de en kolay yolu bir uzmandan mutlaka destek almaktan geçiyor olabilir.

18/05/2022 19:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Gelecek kaygısından kurtulmanın 5 yolu!
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.