HABER KIBRIS

'Gıda güvenliğinde yasal düzenleme ve denetimler yapılmıyor'

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu üyesi Teksen Köroğlu, Hükümeti, gıda güvenliği hususunda gerekli yasal düzenlemeleri ve denetimleri yapmamakla suçladı.

ads
18/08/2017

'Gıda güvenliğinde yasal düzenleme ve denetimler yapılmıyor'
ads

Teksen Köroğlu yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın, gıda ürünlerinde kullanılan kimyasal maddeler konusunda görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek halk sağlığını büyük risk altına soktuğunu” ileri sürdü.

Köroğlu, “Eksik ve güncelleşmemiş yasalar  nedeniyle (her tür gıda ve yem) ürününde yeterli kontrol ve denetimin yapılmaması halk ve çevre sağlığını artık kabul edilemez  bir duruma getirmiştir” dedi.

Tüketilmesinde sakınca olan gıdaların, solunum yolu, kalp, damar hastalıkları; kanser, astım, alerji, üremeyle ilgili sorun ve nörogelişimsel bozukluklara neden olduğunu kaydeden Köroğlu, 
geçen hafta analizleri yapılmadan ülkeye sokulan meyve ve sebzelerin halk sağlığına verilen  önemi gösterdiğini savundu.

Ülkede konuyla ilgili cezaları ve tedbiri “komik” olarak değerlendiren Köroğlu, “Yurttaşlarımızın en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimlerini engelleyerek halk sağlığını kötüye götüren kim olursa olsun suç işlemektedir. Bunca senedir gıda güvenliği ile ilgili yasaları tüzükleri çıkarmayan hükümetler, sağlık ve tarım bakanlıkları suç işlemektedir 'dedi

Yurt dışından ithal edilen sebze ve meyveler için akredite laboratuvarlardan onaylı pestisit analiz belgesi şartının neden konmadığını soran Köroğlu, Devlet Tahlil Laboratuvarı’nda bakılan aktif madde sayısının 350’den 200’lere düşürüldüğünü iddia etti ve açıklama talep etti.

Halen çıkarılmayan Hal Yasası’nın önemini de vurgulayan Köroğlu, emirname hazır olduğu halde gıdaların kaynağının belli olması için etiketlendirme uygulamasının denetlenmediğini ileri sürdü.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: gıda güvenliği, hükümer
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems