Giderek artıyor: Uzmanlar “miyop salgını”na karşı uyarıyor

Uzman göz doktorları cep telefonlarıyla çok fazla zaman geçirmenin çocukları kör olma riskiyle karşı karşıya bıraktığı konusunda uyarıyor.

ads ads ads ads
27/05/2024

ads
Giderek artıyor: Uzmanlar “miyop salgını”na karşı uyarıyor

Göz cerrahları, dört yaşındaki çocukların bile özel kontakt lensler taktığına dikkat çekerek ekran süresinin gözlerde yarattığı tahribata dikkat çektiler.

Endişe verici artışın, çocukların gün ışığında dışarıda uzak mesafelere odaklanmak için yeterince zaman harcamayıp cep telefonlarına yakından bakmakta zorlanmalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Danışman göz doktoru ve Kuzey Londra'daki özel bir göz kliniğinin yöneticisi olan Dr. John Bolger, çocuklarda miyop olarak bilinen uzağı görememe hastalığının artmasından derin endişe duyduğunu söylüyor ve bunu bir “pandemi” olarak tanımlıyor.

27/05/2024 14:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: miyop salgını, haber, göz
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Faydası saymakla bitmiyor ama fazlası ölüme götürüyor

HK SAĞLIK

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudunuzun ihtiyacı kadar su içmeniz gerekir. Su, bir yaşam kaynağıdır ve vücut için sayısız faydası bulunur. Ancak ABD'de yapılan bir araştırma fazla su tüketiminin bilinenin aksine zararlı olabileceğini ortaya çıkardı. Özellikle de egzersiz sırasında içilen suyun ölüme bir götürebileceği ortaya çıktı. Peki, su içmenin zararı var mı? İşte yanıtı...

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.