Ginseng nedir?

Ginseng Çin tıbbında uzun yıllardan beri kullanılan şifalı bir bitki

ads
ads
05/06/2020

ads ads
Ginseng nedir?

Sağlığa birçok faydası olan ginseng, son yıllarda ülkemizde de popüler hale geldi. Taze, beyaz veya kırmızı olarak 3 çeşidi bulunan ginsengin, uzun süreli kullanımda bir bazı zararları var. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım ginsengin tüketim şekli, sağlığa faydaları ve potansiyel zararları hakkında bilgi verdi.

Ginseng, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılıyor. Yavaş büyüyen kısa bir bitki olan ginseng, ne kadar sürede büyüdüğüne bağlı olarak 3 yolla sınıflandırılabilir: Taze, beyaz veya kırmızı.

Taze ginseng 4 yıldan önce, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında ve kırmızı ginseng 6 yıl veya daha uzun bir süre sonra hasat edilir. Bu bitkinin birçok çeşidi var, ancak en popülerleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengi (Panax ginseng) 'dir.

Amerikan ve Asya ginsengi, aktif bileşik konsantrasyonlarına ve vücut üzerindeki etkilerine göre değişir. Amerikan ginsengi'nin rahatlatıcı bir ajan olarak çalıştığına inanılırken, Asya'daki gingengin canlandırıcı bir etkisi var.

Ginseng iki önemli bileşik içerir: ginsenosidler ve gintonin. Bu bileşikler sağlık yararları sağlamak için birbirlerini tamamlarlar.

Ginsengin kanıtlanmış 7 faydası

1-İnflamasyonu azaltabilen güçlü bir antioksidan

Ginseng'in inflamatuar belirteçleri azaltmaya ve oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

2- Beyin fonksiyonlarının etkinliğini artırabilir

Ginseng'in hem sağlıklı insanlarda hem de Alzheimer hastalalarında zihinsel işlevlere, sakinlik ve ruhsal duygulara fayda sağladığı gösterilmiştir.

3-Erektil disfonksiyonu (sertleşme bozukluğu) düzeltebilir:
Ginseng dokulardaki oksidatif stresi azaltarak ve penis kaslarındaki kan akışını artırarak erektil disfonksiyon belirtilerini iyileştirebilir.

4-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ginseng kanserli insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hatta belirli aşıların etkilerini artırabilir.

5-Kansere karşı faydası var

Ginseng'deki ginsenosidler, iltihaplanmayı düzenler, antioksidan koruma sağlar ve hücrelerin sağlığını korur, bu da bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak kesin etkinliği için, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

05/06/2020 12:59
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Ginseng, çin,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.