Ginseng (Panax) nedir? Ginseng'in bilinmeyen faydaları nelerdir? Ginseng nasıl tüketilir?

Her şeye iyi geldiğine inanılan Çin Tıbbı'nın mucizevi bitkisi ginseng (panax) son zamanların en çok merak edilen bitkisi. İşte yatıştırıcı, afrodizyak, antidepresan, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini uyarıcı gibi birçok özelliği bulunan ginseng bitkisinin faydaları...

ads
ads
30/07/2020

ads
Ginseng (Panax) nedir? Ginseng'in bilinmeyen faydaları nelerdir? Ginseng nasıl tüketilir?

Adını Yunanca’da her şeyi iyileştiren anlamına gelen Panacea’dan alan ginseng (Panax), uzun yıllardır Çin Tıbbı'nda önemli bir yere sahip. Adından da anlaşılacağı gibi birçok sağlık probleminde etkili, mucizevi bir bitki olduğuna inanılmaktadır.

Ginseng kökü 6 yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilir, tedavi amaçlı kullanılan da bitkinin bu bölümüdür.

Anavatanı Güney Kore olan ginseng, Amerika, Çin, Rusya, Sibirya ve Hindistan’da da yetiştiriliyor. Ama bilinen en etkili türü, Güney Kore’de yetişen Panax Ginseng’tir. Kore ginsenginin diğer adı Kızıl Ginsengtir.Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ayrıca fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır.

GİNSENG'İN FAYDALARI

Yatıştırıcı, afrodizyak, antidepresan, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini uyarıcı gibi birçok özelliği olduğu; diyabet, Alzheimer, erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu), enfeksiyonlar gibi sağlık problemlerinin tedavisinde etkili olduğu iddia ediliyor.

Yapılan çalışmalarla nezle, diyabet, Alzheimer, sertleşme bozukluğundaki etkilerine yönelik birtakım olumlu sonuçlar elde edilse de henüz faydalarıyla ilgili kesin bir şey söylenmemektedir. Kanser hastalarında ise, yalnızca kanser ve kanser tedavisine bağlı yorgunluğun azaltılmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. 

Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Ginseng cinsel gücü arttırır. Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostat büyümesine karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de giderebilmektedir.

GİNSENG NASIL TÜKETİLİR?

Ginseng kökü bir çok şekilde tüketilebilir. Çiğ olarak yenebilir veya yumuşatmak için hafifçe buharda pişirilebilir. Ayrıca çay yapmak için suda demlenebilir.

Ginseng çayı yapmak için sadece taze dilimlenmiş ginsenge sıcak su ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlendirin.

Ginseng, çorbalar ve yemekler gibi çeşitli tariflere de eklenebilir. Gingeng ekstratı toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında bulunabilir. 

30/07/2020 14:27
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: ginseng, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.