HABER KIBRIS

ad

Girne için yeni hastane kapıda

Florance Natingale Hastanesi'nin devlete devri gündemde

ads
19/03/2019
HK

ads
Girne için yeni hastane kapıda

Girne Amerikan Üniversitesi tarafından, “Florance Natingale Hastanesi” olarak kamuoyuna duyuru yapılan ancak, dış cephe inşaatının tamamlanmasının ardından duran inşaatın, devlete devri gündemde.

“Ülkenin en büyük ve en gelişmiş hastanesi” sloganı ile başlayan inşaat, uzun süredir devam etmiyor. GAÜ’nün devlete biriken gecikmiş vergi, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçları nedeni ile gündeme gelen “mahsuplaşma” Girne’nin büyük bir açığını da ortadan kaldıracak.

GAÜ yönetimi ve hükümet kanadı arasında hassas bir müzakerenin uzun süredir devam ettiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı anlaşmayı desteklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çok sayıda çalışanın mağduriyetini giderecek bu anlaşmaya sıcak bakıyor. Maliye Bakanlığı’nın yaratacağı kaynakla, anlaşma kısa sürede hayata geçecek.

Haber Kıbrıs Haber Merkezi’nin güvenilir kaynaklardan derlenen bilgilere göre dış cephe işlemlerine kadar tamamlanan ve mefruşat aşamasına gelen hastanenin, iç ekipmanlarının ihale edilerek kısa sürede döşenmesi ve halkın hizmetine konması mümkün.

Bu yolla hem Girne Amerikan Üniversitesi’nin ciddi bir borç yükünden kurtulması, hem de Girne’nin çağdaş bir hastaneye kavuşması formülü kamuoyundan da destek görüyor. Hükümetin, sadece “sağlık ekipman ve mefruşat” ihalesi ile, kısa sürede hastaneyi hizmete sokmasının mümkün olması, gündeme gelen anlaşmayı da önemli kılıyor.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: girne amerikan üniversitesi, gaü, hastane
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.