HABER KIBRIS

Girne'ye Tsunami Çarpacak mı?

21 Aralık'ta bize ne olacak?

ads
03/12/2012
HaberKıbrıs

Girne'ye Tsunami Çarpacak mı?
ads

Günlerdir konuşulan  21 Aralık bilmecesi tüm Dünya ile birlikte ülkemizide sarmaya devam ediyor. Uzmanların konu hakkında yaptığı açıklmalar bir yana, Maya takvimine göre  21 Aralık'ta, Dünya'nın sonunun geleceğine dair çeşitli senaryolar ve hikayeler konuşulmaya devam ediyor.

Ülkemizde de bir hayli merak konusu olan 'Ne olacak ?' sorusu, Facebook'ta yayınlanan bu fotoğrafın ardınan yeni bir boyut kazanmış oldu.

Fotoğraf Manipülasyon: Burçin Aybars

NASA'ya göre 21 Aralıkta ne olacak?

21 Aralık 2012′de dünyanın yok olacağına dair senaryolara NASA’dan cevap geldi, işte ilgi çekici soru-cevaplardan bir kaçı.21 Aralık 2012′de bir gezegenin dünyaya çarpmasıyla kıyamet günü yaşanacağına ilişkin tezlere NASA internet sitesinde cevap verildi: “Maya takvimi bitmez.”

“Nibiru” gezegeninin çarpması sonucu 21 Aralık 2012′de dünyada büyük felaketler yaşanacağı ve medeniyetin sona ereceğine ilişkin tezlere NASA’nın internet sitesinde soru-cevaplarla açıklamalar getirildi. Soru-cevaplardan bazıları şöyle…

Soru: 2012′de dünyaya tehdit altında mı? Birçok internet sitesinde, Aralık 2012′de dünyanın sonunun geleceği söyleniyor.Cevap: 2012′de dünyanın sonu gelmeyecek. Gezegenimiz 4 milyar yılı aşkın bir süredir yuvarlanıp gidiyor ve dünya çapında sözüne güvenilir bilim insanları 2012 ile ilişkili bir tehdit konusunda bilgi sahibi değil.

Maya takvimi, 394 yıllık periyotlardan oluşuyor. Bu periyotların her birinin adı Baktun.13. Baktun, 21 Aralık 2012′de bitiyor. 13 rakamı, Maya kültüründe kutsal bir rakam.Bu nedenle, birçok kişi bunu kıyametin kopacağı tarih olarak kabul ediyor.Takvimin bittiği 21 Aralık, Meksika’da renkli görüntülerle kutlanacak.

Maya papazları, bugünlerde festival için son hazırlıklarını yapıyor.Büyük maya takvimi, 5 bin 125 yıllık geçmişe sahip ve 21 Aralık’ta sona erecek. Peki ne olacak? Çok basit, Mayalar için bir dönem kapanacak, hepsi bu.NASA da, bu iddialara internet sitesinden yanıt verdi: ” 21 Aralık 2012, dünyanın sonu olmayacak, bu tarih sadece en uzun gece.”NASA merak edilen soruları da cevapladı. Dünyaya çarpacağı iddia edilen gezegenle ilgili olarak, “Eğer bu gezegen gerçek olsaydı ve Dünya ile çarpışacağı bir rotada bulunsaydı, bunu en az 10 yıl öncesinden bilebilirdik. Gerçekten 21 Aralık’ta Dünya’ya çarpacak olsaydı, Nibiru’yu şimdiden gökyüzünde çıplak gözle görebilmemiz gerekirdi” açıklamasını yaptı.

Soru: Dünyanın 2012′de yok olacağına ilişkin öngörülerin kaynağı ne?Cevap: Bu hikâye, Sümerler tarafından keşfedildiği iddia edilen Nibiru diye bir gezegenin Dünya’ya yaklaşmakta olduğuna ilişkili iddialarla başladı. Aynı öngörü daha önce Mayıs 2003 tarihi gösterilerek ortaya atılmıştı. Belirtilen tarihte bir şey olmayınca kıyamet gününün tarihi Aralık 2012′ye kaydırıldı ve eski Maya takviminde doğal döngülerden birinin sonu olan 2012 kış dönümüyle, yani 21 Aralık 2012 tarihiyle ilişkilendirildi.

Soru: Maya takvimi Aralık 2012′de bitiyor mu?Cevap: Mutfağınızın duvarındaki takvim 31 Aralık 2012′de bitmediği gibi Maya takvimi de 21 Aralık 2012′de bitmiyor. Bu tarih, Maya uzun erimli döneminin sonu; ama mutfağınızdaki takvim nasıl 1 Ocak’ta tekrar başlıyorsa, Maya takviminde de yeni bir uzun erimli dönem başlıyor.

TÖRENLER BAŞLADIDünya 21 Aralık’ta kıyamet kopup kopmayacağını tartışırken, Mayalar ise başka görüşte. Bu tarihte takvimlerine göre bir çağın sona ereceğine inanan Mayaların torunları kutlamalara başladı.Maya rahipleri, Maya takvimine göre 21 Aralık 2012 tarihinde bir çağın sona erişini kutlamak için perşembe günü Mexico City’de çeşitli törenler düzenledi.Mayalar, dans edip, tütsüler yakarak çağı uğurlama kutlamalarına başladı.

Kimi bunun doğruluğuna inandı kimi tam bir saçmalık olduğunu savundu. Peki dünyanın sonu geldiğinde siz nerede olacaksınız? Olağanüstü yeraltı sığınakları içinde barınak oluşturulabilinir mi? 60'lı yılların başında Küba ile yaşanan nükleer kriz sonrası Florida'da bir sığınak inşa edildi. Şu sıralar müze olarak kullanılıyor. Bu sığınaklar dünyanın farklı ülkelerinde benzerlik gösteriyor.Bu güne gelene denk birçoğu müze olarak kullanılsa da şu sıralar sıkı bir çalışma yapılıyor.

Peki bu sığınaklar ile kıyametten kurtulmak mümkün mü? Bu mahşerin dışında yer alabilmek için sığınakların son rötuşları yapılıyor.Mayalar'dan kalan takvim, 21 Aralık 2012'de sona eriyor. Takvimine göre tam 36 gün sonra kıyamet kopacak...Bazı teorisyenlere göre de bu tarihte dünyanın sonu geliyor.2012 yılına dair bilinen diğer bir gerçek ise; tüm gezegenlerin aynı hizaya gelmesi ile dünyanın Samanyolu'nun tam ortasına yerleşmesi...Bu sıralanışın, dünyanın çekim kuvvetini tersine çevireceği de iddia ediliyor.2012'de; insalık uygarlığının felaketlerle yok olacağı, çok az sayıda insanın kalacağı ve buna da Marduk gezegeninin sebep olacağı rivayetleri de mevcut.

Meksika’da Maya uygarlığı dönemine ait bir takvim bulan arkeologlar, takvimin 2012’de sona ermesinden sonra bu iddiayı ortaya attı ve Mayalılar’ın geleceği bildiğini öne sürdü. 21 Aralık’ı kıyamet olarak gösteren ise Tazolkin (gün sayımı) oldu. Bu takvim tam 5 bin 126 yıl sürüyor ve sonra da yeni bir çağın başlangıcını müjdeleyerek başa dönüyordu.

4 kez sıfırlandı

Şimdiye dek dört defa sıfırlanan takvim, 13.0.0.0.0’ı gösterdiğinde yani Miladi takvime göre 21 Aralık 2012 Cuma günü tamamlanacak. İddiaya göre tarih sona erecek. Bu teze inananlara karşın bazı bilim adamları bu yaşananların 2000’li yıllara girerken yaşanan milenyum çılgınlığına benzetiyor. Milattan önce 950 ile 250 yılları arasında altın çağını yaşayan ve bilimde çok ileri bir uygarlık olan Mayalar’ın kullandığı takvimin şu ana kadar insanoğlunun kullandığı en doğru takvim olması da kafalarda soru işareti yaratıyor.

‘Gökten gelecek...’

Meksika Tabasco’daki Maya yerleşim bölgesinde bulunan tabletler, 2012 kıyamet teorilerinin en önemli kanıtı olarak gösteriliyor. Bu bölgede bulunan Altıncı Tortuguero Anıtı’nda Maya zaman dilimine göre takvimin son bölümü olan 13’ün 2012’de biteceği yazıyor. Maya uzmanı Mark Van Stone yazıtta “13’üncü baktun sona erecek... siyah... kaplayacak... gökten gelecek...” yazdığını belirtirken yazıların hasarlı ve silik olması yüzünden net bir açıklama yapılamıyor.

Nasa’ya göre asılsız

NASA çalışanı bilim adamı David Morrison kıyamet kehanetini yalanlıyor ve takvimin 21 Aralık’ta sona ermesinin tek nedenini, “Mayalar karmaşık bir takvim geliştirdi ve dünya üzerinde yaşamın bu denli uzun süreceğini öngöremedikleri için 2012’de sonlandırdı” sözleriyle açıklıyor.

‘Yer çekimi bloke olacak’

21 Aralık 2012’de dünya üzerinde çok “ilginç” şeylerin meydana geleceği iddia ediliyor. Bilimsel olarak bir açıklama olmasa da en çok duyulan söylentiler şu şekilde:

- Dünya 21 aralıkta rezonansındaki değişiklikler nedeniyle tersten dönecek ve güneş batıdan doğacak.

- Yer çekimi bloke olacak, her şey üst üste binecek.

- Teknik ekipmanlar ve haberleşme bitecek, uçaklar havalanmayacak, radarlar çalışmayacak.

- İnsanlar başka bir boyuta geçecek, üst bilinç düzeyine ulaşılacak bu sayede telepati ile iletisim sağlanabilecek, uzaylılarla temas kurulacak.

- Rus basınına göre uzaylılar dünyaya gelecek.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: 21 aralık, maya, Girne, Tsunami, Kıbrıs Haberleri
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems