Gizli cevher: Ay çekirdeği! Tiroid sorunu olanlar her gün bir avuç tüketmeli

Bir avuç ay çekirdeği sadece lezzetli, besleyici ve doyurucu bir atıştırmalık değil, aynı zamanda lif, sağlıklı yağlar ve hatta proteinle dolu besleyici bir seçenektir. Üstelik tüketilmesi halinde sağlığa olan etkisi sayamayacak kadar çoktur. İşte tüm yönleriyle ay çekirdeği.

ads ads ads ads
04/03/2024

ads
Gizli cevher: Ay çekirdeği! Tiroid sorunu olanlar her gün bir avuç tüketmeli

Ay çekirdeği, protein, lif, doymamış yağlar, E vitamini, demir, çinko, magnezyum, bakır, selenyum, manganez ve niasin, pantotenik asit, B6 vitamini ve folat dahil B vitaminleri dahil olmak üzere etkileyici makro ve mikro besinler içerir.

Ayçiçeği tohumları ayrıca flavonoidler, tokoferoller ve fenolik asitler dahil olmak üzere bitki bileşikleri açısından da zengindir.

1- Kalp sağlığını destekler

Ay çekirdeği kolesterol içermediğinden ve iyi miktarda lif sunduğundan, tuzsuz olanını seçerseniz kalp sağlığına faydalı olabilir. Ay çekirdeği ayrıca kan damarlarının gevşemesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan linoleik asit adı verilen doymamış, sağlıklı bir yağ içerir.

2- Tiroide faydalıdır

Harika bir selenyum kaynağı olan ayçiçeği, bu mineral tiroid bezlerinde yoğunlaştığından tiroid sağlığına iyi gelebilir. Yapılan araştırmalar, düşük selenyum düzey ne sahip bir avuç çekirdeğin tiroid bozukluğu riskini azalttığına işaret etti.

3- Metabolik sağlığı destekler

Çekirdekte bulunan lif, protein ve sağlıklı yağlar metabolik sağlığı destekler. İçerdiği besinler sindirimi yavaşlatmaya ve kan şekeri tepkisini köreltmeye yardımcı olur, bu da yemekten sonra şekerin daha yavaş yükselip düşmesine neden olur.

Bu özellikle tip 2 diyabet gibi metabolik kaygıları olan ve kan şekeri seviyelerinin yakından yönetilmesi gereken kişiler için faydalıdır. Aynı zamanda tokluk hissini artırmaya yardımcı olur.

4- Bağışıklığı güçlendirir

Bağışıklık sistemine yardımcı olacak besinler arıyorsanız, bağışıklık sağlığını destekleyen selenyum ve çinko içerdiğinden ayçiçeği çekirdeğini tercih edebilirsiniz.

Çinko ve selenyumun yanı sıra yüksek miktarda E vitamini, bakır ve bitki bileşikleri de sunar. Bu mikro besinlerin tümü, iltihaplanmayı azaltmaya ve vücutta hastalığa neden olan serbest radikal molekülleri engellemeye yardımcı olan antioksidanlar gibi davranır.

5- Cildi güzelleştirir

Ayçiçeği tohumlarındaki sağlıklı yağlar ve E vitamini parlak, sağlıklı cildi besler. Her iki besin maddesi de cilt için antiinflamatuar faydalar sağlarken, özellikle E vitamini zararlı ultraviyole (UV) ışık ışınlarına karşı bir miktar koruma sağlar.

04/03/2024 13:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Ay çekirdeği, Tiroid
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.