GKK Doktoru Ökçün: Şu ana kadar hastalığı olan ya da hastalık belirtisi olan bir personelle karşılaşmadık

Güv. K.K.’lığında Görevli Doktor Ökçün: “Elimizden Geldiğince Hem Personelimize Hem Yakınlarına Bu Konuda Bilgi Verip Hem De Uygulamaları Konusunda Yardımcı Oluyoruz”

ads
ads
30/03/2020

ads
ads
GKK Doktoru Ökçün: Şu ana kadar hastalığı olan ya da hastalık belirtisi olan bir personelle karşılaşmadık

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Doktor Dilek Ökçün, Radyo Güven’de Gülçin Başaran’ın sunduğu Poliklinik Özel programında koronavirüsle ilgili yaptığı açıklamada, koronavirüsün üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan bir virüs olduğunu ve birçok grip enfeksiyonuna benzeyen belirtileri olduğunu anımsattı.

 

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Doktor Ökçün, “Koronavirüs kuru öksürük, uzun süren tedaviye dirençli olan ateş, genel durumda bozulma, eklemlerde ağrı, halsizlik, bitkinlik ve daha da ileri boyutlarda öksürüğün akciğerlere inmesi yani virüsün akciğerlerdeki zatürre belirtilerinin ağırlaşmasıyla ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

 

Son zamanlarda öksürük ve sıcaklığın olmadığı sadece koku ve tat almada da bozulmaların olduğu ve ishal ve kusmayla da ortaya çıkan vakaların tespit edildiğini belirten Ökçün, “Birçok sistemi etkileyen bir virüsle karşı karşıyayız. Biz sağlık çalışanları bunları bilerek korunmanın yollarını anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Koronavirüsten korunmanın en önemli unsurunun hijyen olduğuna dikkati çeken Ökçün, “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda bunları anlatmaya çalıştık personele ve er- erbaşlara eğitim vermeye çalıştık hem görsel hem sözlü olarak anlattık. Bütün personelin ve er- erbaşların son 1 aydır, hem kendi öz geçmişleri ile ilgili, hem de aileleriyle ilgili geçirdikleri hastalıkları, daha önce kronik hastalık varlığını ve ya yokluğunu, yurt dışından gelen misafirleri var mı, bunları araştırdık ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na bildirdik. Şu ana kadar hastalığı olan ya da hastalık belirtisi olan bir personelle karşılaşmadık. Bizler yaptığımız bütün çalışmalarda, daha birliklere girmeden nizamiyede en sık rastlanan belirti olan ateş yüksekliğini ölçüyoruz. Daha sonra birliklerde ofislerde, kapalı ortamlarda, dezenfeksiyon konusunda tedbirlerimizi aldık” ifadesini kullandı.

 

Ökçün, “Elimizden geldiğince hem personelimize hem yakınlarına bu konuda bilgi verip hem de uygulamaları konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

30/03/2020 14:37
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.