Gönüllü Avcılar Bu Kez Türkmenköy’de Buluştu          

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni avcılık yasasının avcıları mağdur ettiği görüşü artarak devam ediyor.

ads
ads
11/07/2020
HK

ads ads
Gönüllü Avcılar Bu Kez Türkmenköy’de Buluştu           

   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yeni avcılık yasasının avcıları mağdur ettiği görüşü artarak devam ediyor. Her hafta bir bölgede toplanan ve geçtiğimiz Perşembe akşamı Türkmenköy’de toplanan gönüllü avcılardan oluşan bir grup, bölge avcılarına yeni yasa hakkında bilgiler verdi.

            Aralarında bazı avcılık kulübü yetkilileri ve başkanlarının da bulunduğu iki yüz kişiye yakın bir avcı topluluğu, yeni yasa yürülüğe girene kadar çoğu kişinin yasa hakkında bilgi sahibi olmadığını ve bazı maddelerin kesinlikle kabul edilemez olduğu konusunda birleştiler. Avcılık Federasyonu’nun, KKTC Avcısının sesini duyması gerektiği ve mağduriyetin hemen giderilmesi konusunda avcının yanında olmasının en büyük temmennileri olduğunu belirten gönnüllü avcılar Federasyona çağrıda bulundular.

 

            Özellikle av ruhsatı ücretlerine neden %100’den fazla zam yapıldığını ve bazı çevreci örgütlerin neden avcılık üzerinde söz sahibi hale getirildiğine anlam veremediklerini belirttiler.  Son zamanlarda Dünya’yı etkisi altına alan Cıvid-19 salgını nedeniyle çok kişinin mağdur olduğunu ve 500 TL’yi aşan yeni av ruhsatı ücretlerini çoğu kişinin ödemekte güçlük çekeceğine vurgu yaptılar. Bu nedenle geçen yıl 15.000 civarı olan ruhsatlı avcı sayısının bu yıl epeyi düşeceğini ve insanları ya ava gidememeye ya da ruhsatsız avlanmaya teşvik edeceği konusunda görüş birliğine varıldı.

11/07/2020 13:45
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Türkmenköy, AVCI
MANŞETLER

HK SPOR

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.