Google, İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan Gustav Klimt tablolarına hayat verdi

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir yangında kaybolan üç Gustav Klimt eserinin neye benzediğini kimse kesin olarak bilmiyordu. Ancak Google'ın yapay zekası bu eserlerin fotoğraflarından yola çıkarak onları yeniden canlandırdı.

ads ads ads ads
09/10/2021

ads
ads
ads
Google, İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan Gustav Klimt tablolarına hayat verdi

Gustav Klimt’in resimleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Aşağı Avusturya’daki Immendorf Kalesi’nde saklanmıştı, ancak Schutzstaffel görevlilerinin kaleyi yakmasıyla eserler tarihe karıştı.

Google Arts & Culture da bu eserleri yeniden canlandırmaya çalıştı. Google, Gustav Klimt’in bakış açısıyla üç sanat eserini renklendirmek için önce algoritmasını 91.749 sanat eserle besleyerek, eğitti. Böylece Avusturyalı ressamın sanat üslubunu yorumlayıp taklit etmesini sağladı.

Belvedere Sarayı’ndan Dr Franz Smola da tabloları canlandıracak ekibe eserlere atıfta bulunan haber makalelerini, mektupları ve sergi kataloglarını sağladı. Böylece ekip eserlerin bazı bölümlerindeki renkler hakkında ipuçları elde edebildi.

Ekip, ipuçlarıyla beraber Klimt’in hayatta kalan resimlerinden yaptıkları çıkarımları birleştirerek eserler üzerinde çalıştı.

09/10/2021 11:08
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Google, İkinci Dünya Savaşı, Gustav Klimt
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.