HABER KIBRIS

Gönyeli Yenikent sakinlerinden Gönyeli Belediyesi için suç duyurusu

Günlük olarak 45 bin litre lağım suyu dereye akıyor

ads
15/04/2018

Gönyeli Yenikent sakinlerinden Gönyeli Belediyesi için suç duyurusu

Gönyeli Yenikent sakinleri bugün  gerçekleştirdikleri eylemle Gönyeli’de lağım suyunun dereye boşaltılmasını protesto etti. Gönyeli Yenikent sakinleri düzenledikleri eylemde  çağdaş , insana yakışan, sağlıklı bir çevrede  yaşama hakları bulunduğunu vurgulayarak,  günlük olarak 45 bin litre lağımın yaşadıkları  bölgelerde dereye pompalandığını ve bunun artık dayanılmaz bir hal aldığını söylediler.

 

 Eylem komitesi adına konuşma yapan Bülent Ecevit, “her gün  en az 45 bin litre lağım dereye pompalanmakta, 4 – 5 vidanjör fosseptik atık menhollere boşaltılmaktadır” diyerek bugüne kadar plansız,  projesiz,  günü kurtarma adına yapılan müdahalelerin bir işe yaramadığı gibi sorunu büyüttüğünü söyledi.

Gönyeli Belediyesi’ni soruna duyarsız kalmakla suçlayan Bülent Ecevit,  belediyeyi sorun yok anlayışıyla hareket etmekle suçladı. Dere boyunca lağım suyu birikintilerinin inanılmaz ve katlanılamayacak derecede kötü koku yaymakta olduğunu, sivrisineklerin burada hızla üremekte olduğunu  ve doğal yaşam alanlarının artık tehdit altında olduğunu bulunduğunu Bülent Ecevit  “ evimizin balkonunda, bahçesinde artık oturamıyoruz sağlığımız tehdit altında” dedi.

Lağım suyunun özelde Yenikent’in  32 sokağını doğrudan etkilediğini, genelde ise tüm Yenikent’e sorun yaşattığını belirten Bülent Ecevit, çağdaş ve sağlıklı bir çevre yaratma hedefiyle mücadeleye devam edeceklerini  vurguladı

Eylem komitesinin yaptığı konuşmanın ardından bölge sakinleri suç duyurusunda bulunulan metne imza attılar. Eyleme katılan 80'i aşkın bölge sakini soruna biran önce çözüm bulunmasını istedi.

Eylem komitesinin yaptığı konuşmanın ardından 80'i aşkın kişi suç duyurusunda bulunan metne imza attı.

Lağım suyu dereye akıyor.

HK Ajans

Bu habere tepkiniz:
TAGS: bülent ecevit, lağım, haber, kıbrıs, Göneyli Belediyesi, lağım suyunu, yenikent, yelem
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.