HABER KIBRIS

Gözlük almak bir serüven

ads
17/04/2018

Gözlük almak bir serüven

Yaklaşık otuz yıldır gözlük kullanıyorum. Gözlüklerim ve ben bir bütünüz, sanki bedenimin bir parçası gibi. Gözlüklerimle çok uyuya kalırım, denize girerim en çok da gözlüklerim gözümdeyken onları ararım.

Kitap okurken çabucak yorulan gözlerim beni biraz endişelendirdi ve soluğu göz doktorumda aldım. Kontrolde uzağı görmeyen gözlerimin bir numara daha ilerlediğiyle beraber birde yakın gözlüğüm olacağının müjdesini aldım.

Eğer bir gözlüğü benim gibi tüm kullanıyorsanız estetik, hafif ve rahat olmasını, gün  içinde sizi kısıtlamamasını, sağlam olmasını, ikide bir gevşememesini, kısaca size sorun çıkarmamasını istersiniz. 

Elimde doktorumdan aldığım kağıtlarla hem yeni gözlüklerimi seçmek hemde  camlarımı yenilemek için Reşat Optik'in yolunu tuttum. 

Doğru gözlüğü seçmek için bana yol gösteren profesyonel bir ekiple tanıştım. Camlarımın kalınlığından gözlük çerçevesinin ağırlığına, rahat çıkarıp takmamadan görme alanımın kısıtlanıp kısıtlanmadığına kadar pek çok şeye dikkat eden işini aşk ile yapan  Reşat Optik ekibi bana yardımcı oldu.

Herkes işini bu ekip gibi aşk ile yapsa bugün başka bir dünyada yaşıyor olabilirdik. Uzak gözlüklerimin numaraları büyük olduğu için inceltilmiş camlarımın siparişinin verilmesinden gelmesine kadar olan süreçte kendimi çok özel ve önemli hissettim.

Kapıdan giren her müşterinin onlar için özel olduğunu biliyorum, tüm müşterileri ayrı ayrı çok büyük bir ilgiyle, sevgiyle ağırladıklarını ve diğer müşterilerden bir farkım olmadığını da biliyorum, tüm müşterilerine aynı özeni ve sevgiyi hissettirdikleri için de her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Gözlüklerimi seçmek için tam üç kez gidip gözlükçü de uzun saatler geçirdim. Tüm nazımı ve niyazımı saatlerce çekmekle kalmayıp beni çok da güzel ağırladılar. Gözlük mağazasındaki belki de tüm gözlükleri neredeyse denedim, sabırla hepsini tek tek takıp çıkarmama yardımcı oldular.  Satış temsilcileri Derya Alagür ve Ulaş Eryılmaz’a ilgi ve sabırları için teşekkürler.

İşini aşk ile ve büyük bir bilgi birimiyle, tecrübeyle yapan optisyen Aysun Erdal ile gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyleri de bol bol konuştuk.

Sağlam ve Hafif

Eğer verilen gözlük “Yakın Gözlüğü” ise sadece yakın mesafeleri görmek için kullanılacağı için sık sık takıp çıkarıldığından gözlük çerçevesinin gün boyu defalarca ve kolayca takıp çıkarılmaya uygun sağlamlıkta olması gerekirmiş.

Yakın görme için seçilen gözlükler fazla ağır olmamalıymış. Genellikle okurken veya yakın mesafeye bakarken başımızı öne eğdiğimiz için gözlük ağır olursa burnumuzun ucuna gelir ve düşermiş.

İki gözlük bir arada

Eğer istersem yakın ve uzak gözlük camlarımı tek bir camda birleştirebilirmişim. Varifokal Gözlük Camları ile bütün mesafeleri görebileceğim tek bir gözlük seçeneğinden de yararlanabilirmişim ama benim için şimdilik ayrı ayrı iki gözlüğün daha iyi olacağına karar verdik. 

Uzak ve Daimi kullanılacağım gözlük çerçevesini seçerken yakın gözlüğüne kıyasla daha fazla şeye dikkat etmem gerekti. Çünkü bu gözlükler gün boyu kullanılacağımdan ve bazen bu süre 16 saati bulacağı için çok hafif, çok rahat, çok sağlam ve yüzümle uyumlu bir çerçeve seçtik.

Çok hafif ve rahat olmalıymış çünkü gözlüğün yarattığı rahatsızlıkların çoğu ağırlığından kaynaklanırmış. Kulak arkasını acıtması, burun üzerinden kayması veya kızarıklığa neden olması hep gözlüğün ağırlığından olurmuş. Hatta şakalarda sıkma varsa o bölgede hem çukurlaşmalara hem saç dökülmelerine neden olabilirmiş. Bolluk varsa gözlük ikide birde aşağı kayacağı için bol da olmamalıymış. Sap uzunluğu ne gereğinden uzun ne gereğinden kısa olmamalıymış. Kısa ise kulak arkasını sıkarak acıtır, uzun olursa fazla bükmek gerekeceğinden saplar gözlük gövdesinden çok dışarı taşar ve kılıfa girmesini zorlaştırırmış.

Benim için en önemlisi çok sağlam olması çünkü gün boyunca takıp çıkarılırken, temizlenirken, ufak tefek kazalarda kırılmamalı. Ama sağlamlık kadar cilde temas eden yerleri özellikle sapları cildin ter asidine dayanıklı olmalıymış. 

Ben doğru şekilde inceltilmiş camlarıma, rahat, sağlam ve yüzüme uygun gözlüğüme kavuştum. Reşat optik çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Derya Atamer / Mavifilm Medya

Bu habere tepkiniz:
TAGS: reşat optik, derya atamer
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.