Gül hastalığı (Rozasea) nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Rozasea, bilinen adıyla gül hastalığı ciltte kızarıklıklar ve kabartılar şeklinde ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Peki, gül hastalığının belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

ads
ads
08/07/2020

ads ads
Gül hastalığı (Rozasea) nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Gül hastalığı ciltte görülen iltihaplı kızarıklıklar, sivilce benzeri kabartılar, yüzeysel damar genişlemeleri şeklinde ortaya çıkan, daha çok yüzde, burun çevresinde görülen bir hastalıktır.

Ancak bu durum, hastalığın sadece yüz çevresinde ortaya çıktığı anlamına gelmemektedir. Vücudun diğer yerlerinde de bu hastalığın görülme ihtimali vardır. Gül hastalığı (rozasea), roza hastalığı olarak da bilinir.

GÜL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık belirtilerine göre hastalık tipleri vardır. Kızarıklık ve telenjiektaziler (yüzeysel damar genişlemeleri) birlikte görülürse "eritematotelenjiektazik rozase"; Kızarıklık ve ödem birlikte görülürse "ödematöz rozase"; Sivilve (akne) benzeri deri belirtilerine kistler eşlik ederse "rozase fulminas" (rozase fulminas gül hastalığının en şiddetli formudur ve bazen kistik akne ile karıştırılabilmektedir) adını alır.

Gül hastalığında “rinofima” adı verilen, burun üzerindeki yağ bezlerinin aşırı büyümesine bağlı gelişen burunun büyümesi durumu da gözlenebilmektedir. Hastalıkta en sık görülen lezyonlar kızarık bir zeminde ortaya çıkan akne benzeri kabarıklar ve püstüllerdir (iltihaplı kabarcık).

Gül hastalığının belirtileri kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Gül hastalığı geçiren bir kişinin vücudunda veya yüz bölgesinde güneş yanığına benzer bir kızarıklık meydana gelebilir. Bazen meydana gelen şişlikler sivilceye benzeyebilir, yanma veya batma olabilir. Bunun dışında gül hastalığında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

• Yanma ya da acı
• Kuru bir cilt
• Cilt renginde değişiklik
• Damarlarda belirginleşme
• Sivilce benzeri oluşumlar
• Cilt kalınlaşması
• Yüzde şişme ( ödem )
• Burundaki yağ kanallarının genişlemesi sonucu, burnun büyüyüp şekil değiştirmesi
• Boyun, göğüs, kafa derisi veya kulaklar dahil ciltte meydana gelen döküntüler belirtileri arasında yer alır.

GÜL HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Gül hastalığı (rozase) genellikle 30 yaşlarında, daha çok kadınlarda özellikle açık tenlilerde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Kadınlarda görülme sıklığı yaklaşık %10'dur. Erkeklerde daha ender olmakla birlikte, kadınlara göre daha ağır seyreder. Rozase lezyonları genellikle stresle birlikte artmaktadır.

GÜL HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gül hastalığı tedavisi, kişilerdeki belirti ve semptomlara göre değişiklik gösterebilir. Tedavinizin süresi belirtilerinizin türüne ve ciddiyetine bağlıdır. Gül hastalığının tedavi yöntemleri arasında ilaçlar, cerrahi yöntemler ve lazer tedavileri bulunmaktadır. Bunların haricinde, hastalık ataklarını tetikleyen unsurların tespit edilerek bunlardan kaçınılması da tedavinin önemli bir parçasıdır.

Yüzde kızarıklıkla seyreden Rozasea’nın ( Gül Hastalığı) toplumda oldukça sık rastlanmaktadır. Sıcaklık, güneş ve beslenme bu hastalık için son derece önemlidir. Sistematik tedavisinde, başlıca kremler ve ağızdan alınan ilaçlar kullanılır.

Rozasea’lı hastalar, tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır. Metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Azeleik asitli kremler de Akne Rozasea’dan faydalıdır.

Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve Rozasea’yı şiddetlendirebilir. Çok özel durumlarda hekim kontrolünde kısa süreli uygulanabilir.

08/07/2020 13:52
ad
Bu habere tepkiniz:
TAGS: rozasea, gül hastalığı, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra o etkiye de sahip!

HK SAĞLIK

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan ayva, elma ve armut içeren Rosaceae ailesine ait kokulu bir meyvedir. Ayva, besinlerle dolu çeşitli sağlık yararları oldukça fazla olan nadir meyvelerden biridir. Ayvayı tükettikten sonra çekirdeklerini atmamanızda yarar var. Çünkü, ayva çekirdeklerinin özellikle cilt için inanılmaz faydası var. Şimdi, ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir? Ayva çekirdeği neye iyi geliyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yaz ishallerine karşı bol bol su için

HK SAĞLIK

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl; havaların ısınmasıyla birlikte yaz enfeksiyonlarına, özellikle yaz ishallerine karşı tedbirli olunması gerektiğini belirterek; "Yaz ishali gelişen çocukta su kaybı yaşanır ve sıcak havaların da etkisiyle artan su kaybı daha da artabilir. Çocuğun yaşına uygun olarak ishale yönelik diyet uygulamaları da hastaneye başvuru oranlarını azaltır. Bu süreçte ailelerin mutlaka hekimle irtibat halinde olmaları gerekir” dedi.

Bayram sofralarınıza sağlık katacak 15 öneri

HK SAĞLIK

Koronavirüs tehlikesi nedeniyle bu bayramda da her ne kadar kalabalık sofralarda yan yana oturamayacak olsak da, özenle hazırlanacak menüler için planlar şimdiden yapılıyor. Ancak özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda, porsiyon miktarlarından pişirme yöntemlerine kadar pek çok konuya dikkat edilmesi sağlık açısından büyük önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Gözde Akın, kurban eti tüketirken uymanız gereken kurallar hakkında önemli bilgiler verdi.

Regl sancısına iyi gelen 5 kurtarıcı besin

HK SAĞLIK

Regl dönemi kadınlar için hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan zor geçen bir dönemdir. Regl döneminin en tatsız yanlarından biri sancılardır. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin önemi büyüktür ve doğru beslenme ile bu etkileri daha aza indirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk dijital kadın asistanı Pepapp, regl sancısının sebeplerini araştırdı ve regl sancısına iyi gelecek yiyecek ve içecekleri kadınlarla paylaştı.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.