Gündüz ile Özbek'in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

ads ads ads ads
21/06/2024

ads
Gündüz ile Özbek'in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

 

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi (KSTU) soruşturması kapsamında tutuklanarak yargılanan okulun genel sekreteri ve hissedarlarından Serdal Gündüz ile asistanı Berke Özbek, ilk tahkikat duruşması için bugün yeniden Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Sekizinci tanık olan Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, 14 emare daha mahkemeye sundu. Emare sayısı ise bugün itibariyle 32’ye ulaştı.

Mahkeme, emarelerin sunulmasına devam etmek üzere bir sonraki duruşmanın 24 Haziran Pazartesi günü devam etmesine emir verdi.

Serdal Gündüz aleyhinde, “sahtekarlıkla banka ödeme emri”, “suç geliri aklama”, “sahte belge düzenleme ve tedavüle sürme”, “dolandırıcılık” ve “sahtekarlıkla para temini; Berke Özbek aleyhinde ise “sahte resmi evrak düzenleme”, “sahtekarlıkla para temini” ve “sahtekarlıkla banka evrağı düzenleme” suçlamaları bulunuyor.

Sanıklar toplam 98 davadan itham edilmişti.

-Bugün 14 emare sunuldu

Yargıç Gülay Süleymanoğlu Uğur huzurunda görüşülen davanın bugünkü duruşmasında, Başsavcılık adına Savcı Damla Güçlü ve sanıkların avukatları Doğa Zeki ile Hasan Yücelen hazır bulundu.

Tahkikat Memuru Ortunç Özbaylı, sürece ilişkin polisin elindeki emareleri mahkemeye sunmaya devam etti.

Sanık ve bazı şahıslara ait EFT, FAST ve banka işlemlerinin bulunduğu CD, hesap çıktıları, cep telefonlarında bulunan ödeme planı ve yazışması çıktıları, WhatsApp görüşmesi, banka dekontu, cep telefonu görüntüsü ve okulun muhasebe çıktısını emare olarak sunan Tahkikat Memuru, sanık Berke Özbekye ait el yazısı ve imza örnekleri ile sanık Serdal Gündüz’e ait ses örneğini de mahkemeye verdi.

Tahkikat Memuru, 12 Haziran 2024’te Resmi Kabz Mukayyitliği’nden alınan Helpco Education Co. Ltd. onay belgesinin bir setini de emare olarak mahkemeye sundu. Sanık Serdal Gündüz’in avukatı Doğa Zeki ise emareyi inceleyerek müvekkilinin hâlâ okulun hissedarı olduğunu belirterek bunu “güzel bir haber” olarak nitelendirdi.

-Duruşma yaklaşık iki saat sürdü

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin büyük hissedarı E.U’nun şikayetçi olduğu ifadenin temin edildiğini kaydeden Tahkikat Memuru, Mali Suçlarla Mücadele Amirliği Şubesi’nde görevli Müfettiş İzzet Çift ve Polis Çavuşu Ahmet Ünveren’le birlikte Serdal Gündüz’ün tutuklu bulunduğu Lefke Polis Karakolu’na gittiklerini dile getirdi.

Sanık Berke Özbek’den temin edilen hesap dökümlerinin sanık Serdal Gündüz’e gösterildiğini ifade eden Tahkikat Memuru, sanık Serdal Gündüz’in karakolda kendisine bir şahısla ilgili sorulan soruya “Eğitim ücretiyle ilgili bilgim yoktur. M.O ve Ö.O’yu da bilmiyorum. Öğrencilerin bu hesaba gönderdiği ücretler bilgim dışındadır” beyanında bulunduğunu ifade etti.

Sanığın bu beyanını ajandasına yazdığını ve beyanın ardından sanık Serdal Gündüz’in bu beyanın altına huzurunda imza attığını belirten Tahkikat Memuru, sanığın imzasının bulunduğu ajandayı da emare olarak mahkemeye sundu.

Bugün saat 12.35’te başlayan duruşma yaklaşık iki saat sürdü. Güzelyurt Kaza Mahkemesi Yargıcı Gülay Süleymanoğlu Uğur, duruşmanın 24 Haziran Pazartesi günü devam etmesine emir verdi.

21/06/2024 15:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.