HABER KIBRIS

Güner Pir’in Ertelenen Resim Sergisi Açılıyor

 Ressam Güner Pir’in, Kültür Dairesi’nin katkılarıyla gerçekleştireceği “Sözcükler” isimli sergisi, 18 Aralık Salı günü açılıyor. 

ads
12/12/2018

ads
Güner Pir’in Ertelenen Resim Sergisi Açılıyor

Kültür Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, İsmet Vehit Güney Sanat Merkezi’nde yer alacak sergi, sergi saat 18.00’de açılacak. 
“Sözcükler” isimli resim sergi, ülkede yaşanan doğal afet ve can kayıpları nedeniyle ertelenmişti.
RESİM, ŞİİR VE MÜZİK BULUŞMASI…
Ressam Güner Pir, sergisinde, şairlerin sözcüklerinden yola çıkarak yaptığı resimleri “Sözcükler” adı altında sanatseverlerin izlenimine sunacak. 
Güner Pir’in “Sözcükler” isimli resim sergisinde, Yaşar Ersoy yönetiminde, Oskay Hoca’nın müziği eşliğinde, resimlere konu olan şiirlerden kurgulanan “Sözcükler Şiir Dinletisi” de Tamer Ekendal’ın hazırladığı sinevizyonla birlikte sunulacak.
Ahmed Arif, Cemal Süreyya, Faize Özdemirciler, Fikret Demirağ, Filiz Naldöven, Hilmi Yavuz, Murathan Mungan, Neriman Cahit, Özdemir Asaf ve Sabahattin K. Ateşal’ın şiirlerini ise Barış Refikoğlu, Döndü Özata, Melihat Melis Beşe, Umut Ersoy ve Yaşar Ersoy seslendirecek.
Ülkede bu konsept ve kapsamda ilk kez açılacak olan resim sergisinde, şairlerin sözcüklerinin Ressam Güner Pir’in elinde nasıl resmedildiği, renge, biçime, görsel imgeye nasıl dönüştüğü tuvale yansıyacak. 
Ressam Güner Pir, “Ayrılık”, “Hüzün”, “Yalnızlık”, “Yorgun Kıbrıslı”, “Şeher” , “Parçalanmışlık” ve “Yurdunun Yitirilen Değerlerine Özlem” gibi temaları, duyarlılık ve incelikle ele alırken, ülkesinin ve insanının meselesine de “Kadın” perspektifinden yola çıkarak “Sözcükler” resim sergisini sunacak.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Güner Pir, sergi, haber
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.