Güney Kıbrıs’ta çalışan işçiler haklarında yapılan linç kampanyasını eleştirdi

ads
25/11/2020

ads
Güney Kıbrıs’ta çalışan işçiler haklarında yapılan linç kampanyasını eleştirdi

Güney Kıbrıs’ta çalışan bir Kıbrıslı Türk işçinin korona virüs testinin pozitif çıkmasının ardından Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Birliği’nden açıklama yapıldı.

Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Birliği’nden yapılan açıklamada Güney Kıbrıs’ta çalışan işçilerin hayatlarını idame ettirmek için çalışmak zorunda olduklarına dikkat çekilerek, yapılan linç kampanyası eleştirildi.

Açıklamada ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında Güney Kıbrıs’a çalışmaya gittiklerini ifade eden işçiler “Covit-19 testi pozitif çıkan arkadaşımıza, kardeşimize acil şifalar dilerken en kısa sürede sağlığına kavuşarak aramıza dönmesini temenni ederken, tüm halkımıza sağlık dolu günler dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Güney Kıbrıs’ta Çalışanlar Birliği’nden yapılan açıklama şöyle:

24/11/2020 tarihinde ülkemizde yapılan PCR testi sonrasında güneyde çalışmakta olan emekçi kardeşimizin birinde COVİT 19 testi pozitif Olarak tespit edilmiş ve bu kardeşimizin virüsü güneyden kaptığı ile ilgili gerek yazılı gerekse görsel basında duyurulmasından sonra biz güney çalışanları üzerinden bazı kesimler tarafından tekrardan linç kampanyasına varacak söylemler başlatılmıştır.

Bilinmesini isteriz ki bizler 8 Haziran 2020 tarihinden beridir Güney Kıbrıs’taki işlerimize sağlık kurullarının belirlediği şekilde yerine getirerek gitmekteyiz. Bugüne kadar ve bundan sonrada aynı hassasiyeti göstererek işlerimize sağlıklarımız elverdiği sürece gidip gelmeye devam edeceğiz.

Bugüne kadar yaklaşık olarak 2000 civarında arkadaşımız Güney Kıbrıs’ta çalışmaya gitmekte olup hem ailelerinin yaşamını idame ederken hem de ülkesine bu zor ekonomik koşullar altında katkı yapmaya devam etmektedir.

Elbet bizler de bu süreçte isterdik ki güvenli ortamlarda ve koşullarda çalışalım hem ne ailelerimizi ne de vatandaşlarımızı zor duruma düşürmeyelim.  Lakin tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkelerin bile öngörmediği bu salgını takdir edersiniz ki bizler nasıl öngörüp de tedbir alabilelimdi.

Bizler de sizler gibi hayat standartlarımızı kazanlarımıza göre yapmakta ve buna göre ailelerimizin ve çocuklarımızın yaşamlarını idame ettirmeleri adına gerekli olan yatırımları yapmaktayız. Bu nedenle daha önce de yaşamış olduğumuz mağduriyetler nedeni ile birçoğumuz sizler gibi borçlarını o dönemde ödemekte zorlanmış ve hiç bir şekilde KKTC devletinden bir karşılık görmemiş olmasına rağmen herhangi bir talepte de bulunmamış ve bundan sonra da bulunmayacaktır.

“Halkımıza sağlık dolu günler dileriz”

Kısacası gerek yazılı gerekse görsel basında bugün yayınlanan haber içeriklerinde Güney Kıbrıs’ta çalışan 1 Kıbrıslı Türk işçide COVIT 19 testi pozitif haberinden sonra bu haberlerin altına yapılan pervasızca ve ahlak dışı söylemler nedeni ile bu açıklamaları yapanlara söylemek isteriz ki bizler de bu vatanın insanlarıyız ve en az hatta onlardan fazla hem ailelerimizi hem de vatandaşlarımızı düşünmekteyiz.

Buradan bir kez daha belirten isteriz ki COVİT 19 testi pozitif çıkan arkadaşımıza, kardeşimize acil şifalar dilerken en kısa sürede sağlığına kavuşarak aramıza dönmesini temenni ederken, tüm halkımıza sağlık dolu günler dileriz.

  

25/11/2020 19:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: güney kıbrıs, işçi, haberkibris, kıbrıs türk işçi,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.