Güney Kore'den Google'a milyon dolarlık ceza

ads ads ads ads
14/09/2021

ads
ads
ads
Güney Kore'den Google'a milyon dolarlık ceza

Güney Kore, bir ay içinde Google'a ikinci kez ceza kesti. Google'a Android işletim sisteminin özelleştirilmesini engellemekten 177 milyon dolar ceza verdiğini açıkladı.

Güney Kore'nin rekabet kurumu, Alphabet'e bağlı olan Google'ın Android işletim sisteminin (OS) özelleştirilmiş versiyonunu engellemesi sebebiyle ABD'li şirkete 207 milyar won (176.64 milyon dolar) ceza verdi. Bu cezai yaptırım, Google'nin bir aydan az bir zaman içinde maruz kaldığı ikinci yaptırım oldu.

Korea Fair Trade Commission (KFTC) bu sabah yaptığı açıklamada, cihaz üreticileriyle yapılan anlaşma koşullarının Google'ın piyasadaki baskın pozisyonunu kötüye kullanması anlamına geldiğini ve bunun da mobil işletim sistemi pazarındaki rekabeti kısıtladığını belirtti.

Google ise temyize gitmeyi planladığını belirterek, bu cezanın Android'in diğer programlarla uyumluluğu ile sağlanan faydaları hiçe saydığını ve kullanıcıların faydalandıkları avantajları zayıflattığını açıkladı.

"GOOGLE KARŞITI YASA"

Google'a verilen ceza, Güney Kore'nin "Google karşıtı yasa" olarak da adlandırılan Telekomünikasyon İşletme Yasası'nda, yaptığı değişikliklerin yürürlüğe girdiği gün açıklandı.

Bu yasada yapılan son değişikliklerle Google gibi online uygulama mağazası işletmecileri artık yazılım geliştirileri kendi ücretli sistemlerini kullanmaları konusunda zorlayamayacak. Önceki uygulama nedeniyle bağımsız yazılım geliştiriciler pratikte uygulama içi satışlardan komisyon kesemiyorlardı.

 

14/09/2021 20:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Güney Kore’den Google’a milyon dolarlık ceza, haberkibris,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.