Güney'de restoran ve eğlence sektörü zor durumda

Koronavirüs önlemleri nedeniyle Limasol ve Baf’ta alınan tedbirler, yiyecek-içecek ve eğlence sektörü olumsuz etkilendi

ads
26/11/2020
HK

ads
Güney'de restoran ve eğlence sektörü zor durumda

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs önlemleri nedeniyle Limasol ve Baf’ta alınan tedbirler, yiyecek-içecek ve eğlence sektörünü batırma noktasına getirdi.

İki şehirde bar ve diskolar ay sonuna kadar kapatılırken, sınırlı sayıda kafeler ve lokantalara paket hizmeti verilmesine izin verildi.

Sektör uzmanları, nüfusun yüzde 60-70’nin gelir sağladığı Baf’taki restoran ve barların “hayatta kalma mücadelesi verdiği” ve kritik bir dönüm noktasında olduklarını ifade ediyor.

Sektör temsilcileri Baf’ın ülke geneline bakıldığında düşük bir enfeksiyon oranına sahip olduğu görüşünü belirtti, bu kadar “katı” önlemler alınmasının anlamsız olduğuna dikkat çekti:

“Bu kadar katı önlemler alınmamalı. Ama mesele sadece bizi açmakla ilgili değil; tüm ilçelerle ilgili. Baf nispeten küçük bir nüfusa sahip. Hem yurtiçi hem de yurtdışı turizmine bağımlı. Bu nedenle diğer alanlarda önlemler alınırken Baf’a getirilen kısıtlamaların kaldırılması anlamsız olur. Kısıtlamalar sadece bizim için kaldırılsa ne değişecek? Sadece birbirimizle para değişi tokuş edeceğiz. Sadece kendimize satacağız. Sonunda tüm para hükümete gidecek.”

Sektör temsilcileri, Baf’ın bir turizm bölgesi olduğunun kabul edilmesi gerektiğini ve bölgedeki esnafı desteklemek için salgın karşısında belirlenen programa daha fazla yatırım yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Şu an gerçekten kriz zamanı ve Baf yok edildi” uyarısında bulundu.

 

 

26/11/2020 10:00
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.