Gürcafer: Ekonomik Kalkınma Planı yapmalıyız

Türkiye ile imzalanan protokol sayesinde kaynak aktarımının önemli olduğunu anlatan Cafer Gürcafer, önemli olanın uzun vadeli bir çalışma olduğunu söyledi.

ads ads ads ads
04/03/2021

ads
ads
Gürcafer: Ekonomik Kalkınma Planı yapmalıyız

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Cafer Gürcafer, BRT’de Manşet programına değerlendirmelerde bulundu.

Cafer Gürcafer, Covid-19 salgını döneminde Mali ve İktisadi İşbirliği protokolünde aktarılacak kaynağın kamu maliyesine önemli katkıları olacağını söyledi.

Gürcafer, reel sektörün ayağa kalkması ve ekonomik çarkların dönmesi için önemli olanın aşının gelmesi olduğuna dikkat çekti.

Gürcafer, aşı programı ile turizm ve yükseköğrenimin önünün açılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ekonomik Örgütler Platformu olarak Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette KKTC’nin ekonomik kalkınma programının olmadığının konuşulduğunu aktaran Gürcafer, imzalanan protokollerle kısa süreli yardımlar yapıldığına işaret etti.

Ülkenin kalkınma ve imar planlarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Gürcafer, yapılan protokollerde kalkınmayla ilgili çalışma yapılması konusunda görüş birliği olduğunu vurguladı.

Gürcafer, alt yapı ve reel sektöre yönelik yapılacak yardımların önemli olduğunu aktardı.

Organize Sanayi Bölgesi ve reel sektöre bir miktar yardımın önemli olduğunu anlatan Gürcafer, bu katkıların önemli olduğunu vurguladı.

Borç ve yüksek faizle karşı karşıya kalan reel sektör olduğuna dikkat çeken Gürcafer, “İşletmelerin ayağa kalkması için çalışma yapılmalı. Kaynaklar iyi bir şekilde değerlendirilmeli. Türkiye’den gelen kaynakla ayağa kalkmayı düşünmek doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

Aşı konusunda gösterilen duyarlılığın ekonomik kalkınma konusunda da sergilenmesi gerektiğine işaret eden Gürcafer, “Sürdürülebilir bir program yapılmalıdır. Türkiyeden gelen yardımlarla rehavete kapılmamalı üzerimize düşen görevler yerine getirilmelidir” dedi.

Gürcafer, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edilmesi ve Türkiye’nin desteğiyle sürdürülebilir bir ekonominin oluşturulması gerektiğini savundu.

Protokolle piyasaya gelecek sıcak paranın önemli olduğuna vurgu yapan Gürcafer, “Alt yapı için harcanacak parayla 70-80 şirket faaliyete geçirilecek” şeklinde konuştu.

 

04/03/2021 11:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Gürcafer, Ekonomik, Kalkınma, Planı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.