Gürcafer: Simon Aykut KKTC vatandaşı, hemen adım atılmalı…

ads ads ads ads ads
20/06/2024

ads
Gürcafer: Simon Aykut KKTC vatandaşı, hemen adım atılmalı…

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Simon Mistriel Aykut’un yargılanmasını Haber Kıbrıs’a değerlendirdi, önemli uyarılarda bulundu…

Bahadır AYNA

Ülkemizdeki Caesar Resort yatırımı ile tanınan ve Kıbrıs Rum mallarını “gasp ettiği” iddiasıyla Güney Kıbrıs’ta tutuklanan Afik Group şirketlerinin CEO’su Simon Mistriel Aykut hakkında Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde adli süreç sürüyor.

Rum savcılığı Aykut hakkında 124 ayrı suçlama getirirken tutuklu olarak Rum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması yönünde karar üretti.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Haber Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, Aykut hakkında yürütülen soruşturmayı Güney Kıbrıs’ın KKTC ekonomisine yönelik stratejik bir hamle olarak değerlendirdi “Ciddi bir ekonomik kriz kapıda” uyarısı yaptı.

Simon Mistriel Aykut’un KKTC yurttaşı olduğunun altını çizen Gürcafer, “Biz Türk tarafı olarak havaya bakıyoruz. Kendiliğinden bir çözüm bekliyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı harekete geçmeli…”  

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Başkanlığı hatta Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı nezdine girişim yapması gerektiğini anlatan Cafer Gürcafer “ Güney Kıbrıs KKTC ekonomisine saldırıyor. Kendileri açısından etkili bir adım. Peki biz ne yapıyoruz? Hiçbir şey. Gördüğüm kadarıyla havaya bakıyoruz, sorunun kendiliğinden çözülmesini bekliyoruz” dedi.

Güney Kıbrıs’ın bu hamlesinin ciddi bir ekonomik kriz işareti olduğuna dikkat çeken Gürcafer, bu durumdan endişe duyulması gerektiğini ve adım atılması gerektiğini kaydetti.

“Sanki kaderimize terk edildik” ifadelerini kullanan Gürcafer, “Devlet ciddiyetine yakışan bir görüntü değil. Bu adam 30 yıldır KKTC vatandaşı” dedi.

Yabancıların ülkemizi terk ettiği yönünde çıkan haberlere de dikkat çeken Gürcafer, ülkede öncelikli konuların gündem olması gerekirken önemsiz şeylerin gündemi meşgul ettiğini ekledi.

 

 

 

20/06/2024 14:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Gürcafer, Simon Aykut
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.