HABER KIBRIS

ad

Gut Hastalığı ve Beslenme

Diyetisyen Denizgil, gut hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğini yazdı.

ads
13/04/2019

ads
Gut Hastalığı ve Beslenme

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda gut hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğini  yazdı: 

Leman Denizgil'in yazısı şöyle:

Gut hastalığı halk arasında “padişah hastalığı”, tıp biliminde “podagra” olarak bilinir. Aşırı alkol ve et tüketimine bağlı olarak gelişir.Bir romatizma hastalığıdır. Romatizmal hastalıklar içinde en şiddetli ağrıya neden olanıdır. En sık ayak baş parmağını yakalar. Gut, kandaki ürik asit düzeylerinin yükselmesinden (ürik asit idrarda bulunan bir atık üründür) ya da böbreklerden atımın az olmasından ya da vücutta ürik asit haline dönüşen pürinlerin bazı yiyeceklerle fazla miktarda alınmasından kaynaklanır.

Gut Hastalığı Kimlerde Görülür?

Her yaşta karşılaşılabilen bir hastalık olmakla birlikte özellikle 40 yaş üstü erkeklerde görülür. Kadınlarda ise menopoz dönemi hormonların böbreklere olan etkisinden kaynaklı risk yüksektir.

Kalıtsal yatkınlık taşıyan bu hastalık pürin açısından zengin beslenen (et, sakatat, baklagiller…), aşırı alkol tüketen, fazla kiloları olan veya tetikleyici hastalığı olan (böbrek rahatsızlığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite, diyabet) kişilerde görülebilir.

Hastalar Beslenmede Nelere Dikkat Etmeli?

Gut hastalarının sağlıklı beslenme  planlaması yapması ve bu planlamaya dikkat etmesi gereklidir. Beslenme ile yakından ilişkili olan bu hastalıkta, hastaların et dışında ayrıca uzak durması gereken besinler ise; tam yağlı süt, yağlı et ve et suları, bunları içeren yemekler, sakatatlar, mide, kalamar, ıstakoz gibi deniz mahsulleri, tam yağlı peynirler, yağda kızartılan gıdalar, alkollü içecekler, hamur işi pasta, börek, çörek, kek, krema, mayonez, ketçap, çeşitli hayvansal yağlar ve av etleridir.

 

SINIRLI YENEBİLECEK BESİNLER (Günde sadece 1 seçim)NOT :Günlük beslenmemizde, yukarıda yazılan besinlerden karşısında yazılan ölçülerde sadece birini tüketebilirsiniz!

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.