Guterres, müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunmaya hazır

ads
ads
29/10/2020

ads
Guterres, müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunmaya hazır

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rum Lideri Nikos Anastasiadis’e gönderdiği mektupta, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için müzakerelerin yeniden başlaması maksadıyla iyi hizmetlerini sunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Rum Lider Nikos Anastasiadis’e gönderdiği mektupta, Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunmaya hazırlığını teyit ettiğini belirtti.

Rum Hükümet Sözcüsü, konu üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “Guterres, Kıbrıs sorununda 25 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de varılan uzlaşma ve bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konular ile BM kararları teleminde müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunma konusunda hazırlığını ifade etti” dedi.

Sözcü, Guterres’in ayrıca, tek taraflı eylemlere son verilmesi ve güven artırıcı önlemlerinin teşvik edilmesi çağrısında bulunduğunu da vurguladı.

Sözcü, BM Genel Sekreteri Guterres’in, Anastasiadis tarafından 19 Ekim 2020 tarihinde gönderilen mektupta, 25 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de varılan uzlaşma temelinde Kıbrıs sorununa daimi bir çözüm bulunması amacıyla yeni bir inisiyatife katılma konusunda hazırlığını ve kararlığını teyit etmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini söyledi. 

Genel Sekreter Guterres, mektubunda, Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışman vekili Bayan Elizabeth Spehar’ın himayesinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile en kısa zamanda gayri resmi görüşme arzusunu iletmesini ve bunun her iki tarafın da niyeti olduğunu “anladığını” belirtti.

BM Genel Sekreteri, iki lider arasında yapılacak ilk gayri resmi görüşmenin daha verimli tartışmaların yapılması için yolun açılmasını sağlayacağı umudunu ifade ettiği mektubunda,  kendisinin Anastasiadis’in, Ersin Tatar ile garantör ülkelerin katılımıyla beşli gayri resmi bir toplantının yapılması olasılığını araştırmaya hazır olduğunu vurguladı.

29/10/2020 20:12
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Guterres, müzakerelerin yeniden başlaması için iyi hizmetlerini sunmaya hazır
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.