Hafter milisleri petrol sahasına girdi

ads
ads
14/06/2019

ads ads
Hafter milisleri petrol sahasına girdi

Libya'da Halife Hafter'e bağlı 80 kadar silahlı kişi, Ras Lanuf petrol sahasına girerek buradaki bir binayı ele geçirdi. Petrol sahasında çalışanlar tahliye edilecek.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife  Hafter'e bağlı milislerin ülkenin kuzeyindeki Ras Lanuf petrol sahasına girdiği  bildirildi.

Libya Ulusal Petrol Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Hafter'e bağlı  bir komutanın idaresinde 80 kadar silahlı kişi, Ras Lanuf petrol sahasına  girerek, burada ele geçirdikleri bir binayı askeri amaçla kullanmaya başladı.

Milislerin bir savaş gemisine yakıt doldurduğu, ayrıca petrol sahası  personeli için ayrılan erzak ve yatakhanelere de el koyduğu aktarıldı.

Açıklamada, Libya Ulusal Petrol Kurumu Genel Müdürü'nün şu ifadelerine  yer verildi:

"Yaşanan çatışmalara taraf bir grubun petrol tesislerini kullanmasına  müsaade etmemiz mümkün değil. Silahlı güçlerin petrol sahasında bulunmaları  çalışanlar için kabul edilemez bir risk teşkil ediyor. Bu durum, petrol  terminalini muhtemel bir askeri hedef haline getiriyor. Dolayısıyla, Libya'nın  petrol üretim altyapısının yıkımı ve bunu izleyecek ekonomik kriz tehlikesi  taşıyor."

Libya'da devam eden çatışmalarda taraf olmadığını vurgulayan Ulusal  Petrol Kurumu, petrol sahasındaki durumun devam etmesi durumunda personelini  buradan çekebileceğine ve faaliyetlerini durdurabileceğine işaret etti.

Bingazi ile Sirte arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali  Bölgesi, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ras Lanuf ve Brega petrol  limanlarına ev sahipliği yapıyor. Bölge, ülkenin toplam petrol rezervinin yüzde  60'ından fazlasını barındırıyor.

Meşruiyet krizinin 2011'den bu yana sürdüğü Libya'da uluslararası  tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri ile Halife Hafter'e bağlı  güçler arasındaki çatışmalar son iki ayda şiddetlendi.

14/06/2019 17:13
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Hafter milisleri petrol sahasına girdi, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.