Halkımız tedbirleri bıraktı, annelere sevgi gösterisi çok tehlikeli

Anneler Günü” nedeniyle anneler ve babalar büyük risk altında

ads ads ads ads
09/05/2020

ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


    Ülkede bugün “Anneler Günü” yoğunluğu vardı ve gördüm ki tam salmış artık millet, koronavirüs korkusu da kalmamış…

    Boşuna sosyal medyada duygusal “uzaktan sevme”, “uzaktan sarılma” paylaşımları yapmayın, şiirler, videolar, fotoğraflar kullanmayın, çünkü kimsenin bunlara baktığı, taktığı yok.

    Pazarları kısmi sokağa çıkma yasağı olduğu için herkes “Anneler Günü”nü bugün kutladı, ziyaretler bir gün önceye çekildi.

    Evet ziyaretler… Bugün ziyaretler vardı hem de eskisi gibi…

    Ben size söyleyeyim, “Anneler Günü” çok kötü bir zamana denk geldi, herkes “salgın bitti” havasında ve anneler, babalar büyük risk altında.

    Zaten sokaklarda artık maske takan yok, hele köylerde bu kurallara hiç uyulmuyor.

    Anneler ziyaret ediliyor, onlara sarılıyorlar, onlarla kebaplar yapılıyor, yemekler yeniyor.

    Eskisi gibi, eskisinden hiç farkı yok…

    Keşke bu salgın olmasaydı da bu yaşananlara şüpheyle bakmasaydık ama gerçekten çok korku verici.

    Bu sevgi gösterisi anne babanızı öldürebilir, bu sevgi gösterisi mateme dönüşebilir.

    Bunları felaket tellallığı olsun diye söylemiyorum, dünyaya baktığımda, uzmanları dinlediğimde korkuyorum… Kötü örnekler gözümün önüne geliyor.

    Korkuyorum, çünkü Kıbrıslı Türkler salgın meselesinin bitirdiğini sanıyor.

    Artık halk ne kadar alışveriş yaptı, neler satın aldı bilmiyorum ama bugün çarşıda kalabalık vardı, marketler tıklım tıklımdı…

    Herkes sosyal mesafe falan artık gereksizmiş gibi davranıyor.

    Maskeyi çoktan attık gitti zaten.

    Maske takanlarla takmayanlar arasında tartışmalar da yaşanıyor, korkuyorum kavgalar da çıkacak.

    Kurallara uyar gibi görünenler, arkasını döndüğünde bildiğini yapıyor.

    Kıbrıslı Türk, sağlık tedbirlerini geride bıraktı, alışık olduğu biçimde yaşamaya kaldığı yerden devam ediyor. Sonumuz hayır olur inşallah…

    Bir paylaşım okudum, “Uzaktan sevgi olur mu? Dokunmadan, sarılmadan, öpmeden sevginin tadı çıkar mı?” diye…

    Doğrudur, sevgiyi sarılarak göstermek en güzelidir, doya doya sevdiğini göstermek ama global koronavirüs salgını bunları “yapılmaması gereken şeylere” dönüştürmüş.

     Yalnızca bunları mı, başka daha birçok şeyi… Alışkanlıklarımızın, rutinimizin kaçı kaldı ki?

     Dokunarak, sarılarak, öperek sevgi göstermek, karşınızdakinin sağlığını tehlikeye sokuyorsa, tam da onları sevdiğiniz için bunları yapmamanız lazım.

     “Seveyim de öldürürsem öldüreyim” demek istemezsiniz herhalde, öyleyse uzmanların uyarılarını dikkate alalım, kendimizi kaybetmeyelim.   

     Ha uzaktan sevmek mi? Yaşları 45 ve üzerindeki bir kuşak “uzaktan sevmenin” ya da düzelteyim “uzaktan sevilmenin” ne olduğunu çok iyi bilir.

    Belki annelerimizden değil de babalarımızdan taraf bu “uzaktan sevilme” duygusunu çok iyi biliyoruz.

    Bir dönem babalar çocuklarına sevgisini göstermezdi, kucağına almaz, omzuna almaz, onunla oynamaz, onunla konuşmazdı? Neden mi? Çünkü ayıp sayılırdı…

    Saçma ama öyle… Bir dönem babalar, bu saçma anlayıştan dolayı çocuklarına sevgilerini göstermezdi.

    Bir yanı eksik kalırdı çocukların, evet anneler bu sevgiyi hep gösterdi ama belli bir yaşa kadar çocuklar babalarının kendilerine neden yakın davranmadığına anlam veremezdi.

    Ta ki akılları kessin de aslında babalarının kendilerini sevdiğini anlasın, çok zaman kaybedilirdi, tam da sevgiye muhtaç oldukları zamanda bundan mahrum kalırlardı.

    Çocuklar, başları bir derde girdiğinde, bir kaza geçirdiklerinde babalarının telaşını, korkusunu, üzüntüsünü görünce “Haaa babam aslında beni seviyormuş” diye hayretle karışık bir mutluluk duyarlardı.

    Ne tuhaf değil mi? Sevmek ama bunu göstermemek. Sevgi paylaşılınca güzeldir, sevgi motivasyondur, hayata bağlayan en büyük unsurdur, gösterelim tabii ki sevgimizi ama şimdi değil.

    Eski nesiller gösterilmeyen sevgiyi çok iyi bilir, hatta bunu keşfetmenin zevkini geç de olsa yaşamak çok değişik duygular verirdi onlara. Kuşkusuz onlar annelerini, babalarını uzaktan sevme konusunda daha deneyimli…

     Siz gelin salgın kurallarına uyun, zaten anne babanızın sizi sevdiğini biliyorsunuz, onlar da sizin onları sevdiğinizi biliyor, o nedenle acele etmeye gerek yok, sonradan pişman olacağımız şeyler yapmayalım.

     Risk, binde bir bile olsa, göze almayalım… Gerçi kime söylüyorum ki ben bunları, kimsenin dinleyeceği yok ama ben yine de söylemiş olayım.

09/05/2020 19:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: anneler günü, ali baturay
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.