Hasan Küçük’ten Devrim Barçın’a: Kürsü dokunulmazlığı, ahlaki dokunulmazlığın önüne geçemez

ads ads ads
24/05/2022

ads
ads
Hasan Küçük’ten Devrim Barçın’a: Kürsü dokunulmazlığı, ahlaki dokunulmazlığın önüne geçemez

UBP Milletvekili Hasan Küçük, Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda CTP Milletvekili Devrim Barçın’ın üzerinde ‘hayır’ yazan tişörtü kürsüye koyması sonrası yaşananlarla ilgili olarak, “Kürsü dokunulmazlığı, ahlaki dokunulmazlığın önüne geçemez” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda CTP Milletvekili Devrim Barçın'ın konuşma başlığında Meclis Başkanı Zorlu Töre'nin değişiklik yaparak konuşma talebinin okunması nedeniyle tepki göstererek kürsüye üzerinde "hayır" yazan siyah tişört sermesi sonrasında UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak'ın tişörtü kaldırmak amacıyla kürsüye ve Barçın'ın üzerine yürümesi nedeniyle gerginlik yaşanmıştı.

Bu gelişmelerin ardından, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Hasan Küçük bir basın bildirisi yayımladı.

 “Bardon gancelli: Kürsü dokunulmazlığı, ahlaki dokunulmazlığın önüne geçemez” başlığıyla yayımladığı açıklamasında Küçük, “Kürsü dokunulmazlığı zırhı üzerinden herkese küfür ve hakaret etme hakkınız yoktur” dedi.

UBP Milletvekili Hasan Küçük’ün basın bildirisi şu şekilde:

 “Kürsü dokunulmazlığı zırhı üzerinden herkese küfür ve hakaret etme hakkınız yoktur. Ahlaki dokunulmazlığınız yoktur. Mualefet tozu kaçırdı ve “BARDON GANCELLİ” dediğimiz olaylar yaşandı.

Her fırsatta Meclis itibarından, demokrasiden ve  anayasadan bağsedenler halkın önünde Meclis iç tüzüğünü hiçe sayıp (KKTC Cumhuriyet Meclisi İç Tüzüğü: Konuşma ve Yazışmalarda Üslüp Madde 72. (1) Genel Kurulda Kaba , yaralayıcı, aşağılayıcı veya terbiye dışı sözler söyleyen milletvekilini Meclis Başkanı derhal temiz dille konuşmaya; buna karşın temiz bir dil kullanmamakta direnirse, kürsüden ayrılmaya davet eder.  Genel Kurulda Genel Düzen Madde 73. (2) konuşmacılar kürsüdeki konuşmalarını gazete, dergi, broşür, gibi yazılı materyaller ve fotoğraf dışında başka bir şeyle destekleyemez, dokunulmazlık zırhı içinde kendilerini kaybettiler.

İdeolejiler üzerinden eleştirebilirsin, ancak hakaret etme, aşağılama ve Meclis iç tüzüğünü hiçe sayan zihniyeti  bundan sonra demokrasi, ve anayasadan konuşacağından iki kere düşünmesi gerektiğini düşünür ve dikkate almayacağım.

Hiçbir vekil kendini ne üstün gösterebilir nede başka bir vekili aşağılama girişimini yapma hakkına sahip değildir. Bu Kabul edilemez, halkın iradesi ile seçilenlere hakarettir ve şiddetle kınıyorum.

Bazı muhalefet üyelerinin Yüce Meclise saygısı olmayabilir, ancak bizler siyasi olgunluk içinde kürsü zırhını önünde ahlaki zırhı önde tutarak halkıma karşı verdiğimiz sözü tutarak sağduyu ve kararlılıkla dik duruş sergileceğimizi birileri için hatırlatmak istedim.

24/05/2022 22:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Hasan Küçük’ten Devrim Barçın’a: Kürsü dokunulmazlığı, ahlaki dokunulmazlığın önüne geçemez
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.