Hasipoğlu: 47 yıl Rumları bekledik, daha ne kadar bekleyeceğiz?

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Markaj programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

ads ads ads ads
04/08/2021

ads
ads
ads
Hasipoğlu: 47 yıl Rumları bekledik, daha ne kadar bekleyeceğiz?

UBP Genel Sekreteri ve Mağusa milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Türk tarafının Maraş’ı Rumlara tam 8 kez önerdiğini, kapsamlı çözümden çıkarılıp, güven yaratıcı önlemler çerçevesinde ele alındığını, izolasyonların kaldırılması karşılığında defalarca Rumlara teklif edildiğini ama Rum tarafının bunu her defasında reddettiğini belirterek, “47 yıl iyi bile bekledik. Rumların keyfini daha ne kadar bekleyeceğiz?” dedi.

  Türk tarafının Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurular çerçevesinde ilk olarak yüzde 3.5’u olmak üzere Maraş’ı açmayı çıkış noktası olarak bulduklarını belirterek, “siyaseten rahatız” dedi.

   Türk tarafının Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarıyla ilgili de ortak bir komite kurulmasını önerdiğine ancak Rumların kabul etmediğine işaret eden Hasipoğlu, “Rumlar bize, egemen devlet olduklarını ve çözüm olursa bize payımızı vereceklerini söylediler. Bizimle bir şey paylaşmak istemiyorlar” dedi.

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Markaj programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Nisap sağlanamadı yasalar geçmedi”

   Oğuzhan Hasipoğlu, meclis tatile girmeden önce nisabın sağlanamamasından dolayı komitede geçen yasaların meclis genel kurulunda oylanamadığını belirterek, “Muhaceret Affı, Kan Yasası, Evlilik Dışı Çocuklar Yasası ve Orman Değişiklik Yasa Tasarısı komiteden geçti. Ortağımız olan partilerden birer milletvekili ve muhalefet meclise katılmadı diye yasalar meclisten geçmedi” dedi.

“Orman Yasası’nda suç unsurlarını belirledik”

   Orman Yasası’nda cezaların düşük olduğunu, bu nedenle oybirliğiyle komitede değişiklik yapıldığını ifade eden Hasipoğlu, “Hapis cezası bir yıldan 3 yıla çıkarıldı. Para cezasını asgari ücretin 10 katına kadar çıkardık. Arazilere sigara ile şişe atılması yanında mangalın küllerinin bırakılması, yangın sebebi sayılmazdı, bunları da yasaya ekledik ve oybirliği ile komiteden geçirdik. Yasaya suç unsurları eklendi. Hükümet ortaklarımızdan iki milletvekilinin nisabı sağlaması gerekirdi ama muhalefet salona girse oturum yapılabilirdi. Muhalefet, komiteden oybirliğiyle geçirdiğimiz yasalar için meclise girmeliydi” diye konuştu.

   Hasipoğlu, bir soru üzerine, Meclis Başkanının olağanüstü meclis oturumu çağrısı yapabileceğini ve söz konusu yasaların geçirilebileceğini kaydetti.

“UBP Kurultayı, 24 Ekim’de yapılacak”

   UBP Kurultayı hakkında konuşan Hasipoğlu, “Kurultay, 24 Ekim’de yapılacak. Ağustos sonunda örgüt seçimleri gerçekleştirilecek. UBP, örgüt üzerinden kurulan bir partidir. Partiye yeni üyeler katılıyor. Kurultaydan 6 ay önce üye olanlar oy kullanabilir” dedi.

  Kurultay sonrası seçilecek kişinin erken seçim kararını daha erkene alıp alamayacağıyla ilgili bir soru üzerine Hasipoğlu, “Benim erken genel seçim tarihi konusunda tahmin yapmam doğru değil. Yeni oluşacak parti meclisi ve seçilecek başkan erken seçim tarihini belirleyecek” ifadelerini kullandı.

“İzolasyonların kaldırılmasına karşılık Maraş’ın verilmesini 8 kez önerdik”

  UBP-HP Hükümeti öncesinde 2010-2015 yılları arasında Maraş’ın açılmasıyla ilgili çalışmalar yürütüldüğünden bahseden Hasipoğlu, “Kapalı Maraş, yıllarca kapsamlı çözümün bir parçası olarak ele alındı ve Maraş’ın Rumlara verilmesi öngörülüyordu. Kapsamlı çözümden çıkıp, güven yaratıcı önlemlerde de ele alındı. İzolasyonların kaldırılmasına karşılık Maraş’ı vermeyi önerdik bunu bile kabul etmediler. Maraş’ın verilmesini 8 kez önerdik. Rumlar reddetti ve rahatsız oldu. 47 yıl iyi bile bekledik. Rumların keyfini daha ne kadar bekleyeceğiz?  Çıkış noktamız budur ve siyaseten rahatız” dedi.

“Rumlar bizimle paylaşmak istemiyor”

   Türk tarafının Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarıyla ilgili de ortak bir komite kurulmasını önerdiğine ancak Rumların kabul etmediğine işaret eden Hasipoğlu, “Rumlar bize, egemen devlet olduklarını ve çözüm olursa bize payımızı vereceklerini söylediler. Bizimle bir şey paylaşmak istemiyorlar” diye konuştu.

“Maraş, KKTC’deki eşdeğer sahiplerine verilmeyecek”

  Maraş’ın eşdeğer sahiplerinin iskânına açılmasıyla ilgili iddialar olduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Hasipoğlu, “Kapalı Maraş, özel bir statüdedir. Maraş dışındaki yerlerde eşdeğerler değerlendirilebilir. Maraş’taki sakinler, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuracak ve KKTC idaresinde iskâna açılacak. Artık kapalı, açık Maraş yoktur. Maraş, KKTC toprağıdır… Palm Beach ve limanı da içine alacak şekilde birleştirmek lazım” ifadelerini kullandı

“Maraş’taki başvurular 2010’da yapıldı”

   Maraş’ın açılacağına bazı kesimlerin inanmadığını belirten Hasipoğlu, “Maraş’ın açılacağı haberleriyle dalga geçen muhalifler vardı. Türkiye’nin desteğiyle cesur karar verildi” dedi. Hasipoğlu, Maraş’taki mallarla ilgili ilk başvuruların 2010 yılında yapıldığını da söyledi.

“Altyapı ve emniyeti düşünerek oran belirlendi”

   Altyapıyı götürmek ve emniyeti sağlamak için ilk etapta kontrollü bir şekilde açılımın yapılacağını dile getiren Hasipoğlu, “Aşamalı bir şekilde yerleşime izin vereceğiz. Sınıra yakın bir bölge olması ve Şht. Zeki Salih İlkokulu’na yakın olması nedeniyle yüzde 3 buçuk bölüm iskâna açılıyor” dedi.

“Maraş’ın kapalı kalmasının sorumlusu Rumlardır”

   Maraş’ın Rum sakinlerine verilecek olmasından dolayı Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in  zor durumda olduğundan ve Rumlar tarafından eleştirildiğinden bahseden Hasipoğlu, “Eski bakanlardan Rolandis, ‘Maraş bize verildi ancak biz reddettik’ diyerek Rum yönetimini eleştirmişti. Maraş’ın kapalı kalmasının sorumlusu Rumlardır. Bu nedenle de tazminat vermesi gereken Rum tarafıdır” dedi

“Maraş ara bölge toprağı değildir KKTC toprağıdır”

   Maraş’ın BM’ye devredilemeyeceğini ifade eden Hasipoğlu, “Maraş ara bölge toprağı değildir, KKTC toprağıdır. Uluslararası hukuka yönelik adımlar atılıyor. Açık Maraş’tan bir farkı yoktur. Anlaşma olacak diye koz olarak tuttuk, müzakere masasına taşıdık. Maraş’ta şu andaki stratejimizle başarılı olacağız” diye konuştu.

04/08/2021 12:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:    Oğuzhan Hasipoğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.