Hasipoğlu: İki devletli çözüm talebi meşrudur

ads ads ads ads
03/03/2021

ads
ads
Hasipoğlu: İki devletli çözüm talebi meşrudur

 UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Crans Montana’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın toprak müzakeresi dolayısıyla haritayı ve garantilerin tartışılmasını gündeme getirdiğine dikkat çekerek, “Bu iki konunun görüşülmesi ve sonuç alınamaması sürecin sonunu getirdi. Süreçle ilgili son aşamayı Akıncı getirdi” dedi.

   Akıncı’nın Crans Montana’dan sonra sürecin sonuyla ilgili açıklamalar da yaptığını ancak 2.5 yıl sonra Berlin’e gidildiğini, sonuç alınamadığını belirten Hasipoğlu, artık federasyonda ısrar etmenin bir anlamı kalmadığını kaydetti.  

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

 

 “Akıncı konuları gündeme getirmekle süreci sonlandırdı”

   Crans Montana’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın toprak müzakeresi (harita) ve garantilerin tartışılmasını gündeme getirdiğine işaret eden Hasipoğlu, “Bu iki konuyu tartışmaya getiren Akıncı’dır. Bu iki konunun görüşülmesi ve sonuç alınamaması sürecin sonunu getirdi. Süreçle ilgili son aşamayı Akıncı getirdi. Daha sonra sürecin sonuyla ilgili açıklamalar da yaptı ancak sürecin sonlanmasının ardından sonuç getirilmedi. Crans Montana’dan sonra iki devletli çözüm üzerinden hareket edilmedi. 2 buçuk yıl sonra Berlin’e gidildi” dedi

“İki devletli çözüm talebi meşrudur”

   Kıbrıs Türk Tarafının iki devletli çözüm talebinin meşru ve haklı bir neden olduğuna dikkat çeken Hasipoğlu, “Rumlar yıllarca federasyon üzerinden oyalayıp masadan kalkınca tanınmış devletten yararlanıp bize ambargolar uyguluyor. Rumlar uzlaşmaya yanaşmadıkça masa dışında uluslararası alanda da bir şey kaybetmiyor” ifadelerini kullandı

“Hidrokarbon meselesinde Rum tarafı uzlaşmalı”

   Hidrokarbon meselesinde Rum tarafının Türk tarafıyla uzlaşması gerektiğini savunan Hasipoğlu, “Arama yapılan parseller iç içedir. En uzun kıta sahanlığa sahip Türkiye’dir. Libya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ardından Yunanistan ile olan anlaşmayı bıçak gibi kesti” dedi.

“Çözümden Rumlar da kazanacak”

   Kıbrıs sorununun çözümünde Rum tarafının da kazanımları olduğunu anlaması gerektiğini aktaran Hasipoğlu, “Rumlar, 80 milyonluk Türkiye pazarına girecek. Büyük kayıplar yaşadığı FIR hattından da faydalanacak. Rumlar, KKTC’nin statüsünün yükselmesi korkusundan çözüm konusunda adım atmıyor” diye konuştu.

“Hellim konusunu Borell ile görüşeceğiz”

   BM’nin, ada etrafındaki yer altı kaynaklarında Türklerin ve Rumların hakkı olduğunu açıkladığından bahseden Hasipoğlu, Kıbrıslı Türklerin birçok konuda haklarının olduğunu örneğin Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında ihracatta hellimin de yer alması konusunun gündemde olduğunu ve bu durumu Borell’e  aktaracaklarını kaydetti.

“Ülkenin tanıtılması için çalışmaları sürdürmeliyiz”

   5’li konferansta Türk tarafı olarak güven artıcı önlemler ve federasyonu getirmeyeceklerine dikkat çeken Hasipoğlu, “Biz getirmeyeceğiz ancak Rumlara ‘güven artırıcı önlemleri getirme’ diyemeyiz” dedi. Masada hep federasyon olduğuna bundan sonra gerçek anlamda ülkenin tanıtılması konusunda farklı tezler olacağına işaret eden Hasipoğlu, “Rumlar bizimle bir gün uzlaşacak diye federasyon görüşerek zaman kaybetmemeliyiz. Ülkenin tanıtılması için çalışmaları sürdürmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Türkiye ilk kez bizimle hemfikir”

   Türkiye’nin federasyon tezinden vazgeçmediği ve pazarlık olsun diye iki devletli çözümü savunduğu ile ilgili gelen soruyu değerlendiren Hasipoğlu, Türkiye’nin “iki devletlilikte” kararlı olduğunu, bunu Rum’a karşı pazarlık manevrası olarak yaptığını düşünmediğini söyledi.

    Hasipoğlu, “Türkiye dış ilişkiler heyetiyle ile toplantılar yaptık. Annan Planı döneminde Türkiye ile UBP aramızda görüş ayrılığı vardı. Samimi söylüyorum Türkiye ilk kez iki devletli çözüm konusunda bizimle hemfikir. Yapılan federasyon için manevra değildir” ifadelerini kullandı.

03/03/2021 15:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Oğuzhan Hasipoğlu, Crans Montana, akıncı, ubp
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.