Hasipoğlu: Mücbir sebeple AKSA sözleşmesi iptal edilebilir

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

ads ads ads ads
03/03/2021

ads
ads
Hasipoğlu: Mücbir sebeple AKSA sözleşmesi iptal edilebilir

UBP Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, AKSA ile KIB-TEK arasındaki sözleşmeyi incelediğini, sözleşmede ‘bulaşıcı hastalıkla’ ilgili bir madde bulunduğunu, bu maddeden hareketle sözleşmenin feshedilebileceğini vurguladı.

   Ortada küresel bir bulaşıcı hastalık bulunduğunu, “mücbir sebep” denilerek, bunu mahkemede ispatlamaya bile gerek olmadığını ifade eden Hasipoğlu, “KIB-TEK, sözleşmeyi fesih edebilir, buyursunlar yapsınlar. Bu durumu pazarlık payı ile ilgili kullansınlar, mahsuplaşmada kullansınlar. Teknecik, tüketimin düştüğü bu salgın döneminde üretimi karşılayabilir. Sözleşme iptal olursa AKSA’ya 4 senede verilecek 100 milyon dolarla KIB-TEK’e 2 yeni jeneratör alınabilir” dedi.

   Hasipoğlu, KIB-TEK’te yolsuzluklarla ilgili söylemler bulunduğunu ama bu konuda somut şeyler görmek istediğini, bu söylemler ortaya atılırken, KIB-TEK’le ilgili yatırımların da devam etmesi gerektiğini kaydetti.

   Oğuzhan Hasipoğlu, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan “Markaj” programına katılarak, Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

 “Genel Sekreterlik seçimi mart ayı içerisinde yapılacak”

   UBP Genel Sekreterliği’ne adaylığını açıklayan Oğuzhan Hasipoğlu, seçim ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Genel sekreterlikle ilgili seçim mart ayı içinde olacak. Seçim Pandemi nedeniyle Lefkoşa Sarayönü’ndeki merkez yerine büyük bir salonda yapılmalı. Şu an için benim ve Özdemir Berova’nın dışında adaylığını açıklayan yok” dedi.

“Ateşten gömleği giymeye hazırım”

   UBP Genel Başkanlığını vekâleten yürüten Ersan Saner’den boşalan genel sekreterlik görevini Kenan Örgen’in yürüttüğünden bahseden Hasipoğlu, UBP’nin en geç ekim ayına kadar kurultayını yapmak zorunda olduğunu vurguladı. Hasipoğlu, genel sekreterin parti içindeki seçimleri organize ettiğine ve tüzük değişikliği yapma görevinin bulunduğuna işaret ederek, “UBP hükümetin büyük ortağıdır ve seçilecek başkan başbakan olacak. UBP kurultayını ve örgüt seçimlerini genel sekreter organize edecek. Genel Sekreterlik, ateşten gömlektir, partim için severek görev yapmaya hazırım” diye konuştu.

“UBP’de öncelik genel sekreterlik seçimidir”

   Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin görevden alınması sonrasında parti içinden haziranda kurultaya gidilmesi konusunda yükselen seslerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Hasipoğlu, “Azınlık hükümeti programına göre erken seçim ekim ayında yapılacak. Hükümetin küçük ortağı YDP’nin nisan ayında kurultayı var. UBP’de öncelik genel sekreterlik seçimidir. Parti meclisinde tartışılıp genel başkanlıkla ilgili tarih belirlenecek” ifadelerini kullandı.

“Güney’den 16 bin aşı gelmesi gerekirdi”

   Mali protokol imzalanması için Türkiye’ye giden başbakan Ersan Saner hakkında konuşan Hasipoğlu, “TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay KKTC’ye gelince 4 tane mutabakat zaptı imzalandı. Altyapı bağlamında önemli yol kat edildi. Vatandaş cebini ilgilendiren açılımlar istiyor. Para ve aşı takviyesi önemlidir. Türkiye’den buraya şimdilik 80 bin aşı geldi. 400 bin nüfus oranına göre bu rakam nüfusun yüzde 10 dur. Güney’den 16 bin AB’nin gönderdiği aşı gelmesi gerekirdi ancak gelmedi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell ile görüşmede bu durum gündeme getirilecek” dedi.

“Aşılanmanın nisan sonu mayıs başı gibi tamamlanması hedefleniyor”

Aşılamanın hız kazanması, nisan sonu mayıs başı gibi aşı programının tamamlanması durumunda yükseköğrenim ve turizmle ilgili açılım yapılabileceğinden bahseden Hasipoğlu, 2 ay içinde 20 yaş üstü vatandaşın aşılanmasının tamamlanmasının hedeflendiğini kaydetti.

“KIB-TEK’e yatırım yapılmalı”

   KIB-TEK ve AKSA ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Hasipoğlu, “KIB-TEK’te yolsuzlukla ilgili söylemler var ancak ben somut bir şeyler görmek isterim. Bu söylemler ortaya atılırken, KIB-TEK’le ilgili yatırımlarda devam etmeli” dedi.

   KIB-TEK’le ilgili yatırım yapılmaması durumunda 2024 yılında sözleşmesi bitecek AKSA ile yeniden masaya oturma durumunda kalınacağına işaret eden Hasipoğlu, “AKSA ile ‘yap-işlet’ şeklinde anlaşma imzalandı ancak olması gereken ‘devret’ yoktu. Şirket, kârını amorti etti, sözleşme sonra erince yatırımını alıp gidebilir. Alım garantisi verildiği dönem jeneratörlerin devlete kalması da gerekirdi. Aksaya 26 milyon dolar kira bedeli ödeniyor. Şimdiden rekabet için hareket edilmeli ve yatırımlar yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“Mücbir sebepten AKSA ile sözleşme iptal edilebilir”

   Elektrik faturalarının ucuzlamasını ve kabloyla elektriğin gelmesini beklediğini dile getiren Hasipoğlu, “AKSA ile KIB-TEK arasındaki sözleşmeyi inceledim. Bulaşıcı hastalıkla ilgili bir madde var. KIB-TEK, sözleşmeyi fesih edebilir, buyursunlar yapsınlar. Bu durumu pazarlık payı ile ilgili kullansınlar. Mahsuplaşmada kullansınlar. Teknecik, tüketimin düştüğü bu salgın döneminde üretimi karşılayabilir. Sözleşme iptal olursa AKSA’ya 4 senede verilecek 100 milyon dolarla KIB-TEK’e 2 yeni jeneratör alınabilir. Mücbir sebeptir ve mahkemede ispatlamaya bile gerek yoktur” diye konuştu.

“Borçların ötelenmesi ile ilgili çalışma yaptım”

   Pandemi nedeniyle iş yapamayan kişilerin borçlarının ötelenmesi ile ilgili yaptığı çalışmayı Başbakan Saner’e ilettiğine dikkat çeken Hasipoğlu, “Mahkemeler yeni açıldı geç kalınmış değildir” dedi. Yargının yavaş işlemesi nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Hasipoğlu, “Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi olarak mahkemelerdeki yükün hafifletilmesi için anayasa değişikliği hazırladık ve tek madde belirledik ancak kabul edilmedi. 243 oyla ret çıktı” ifadelerini kullandı.

03/03/2021 13:34
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: oğuzhan hasipoğlu
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.