Hasipoğlu: Spor kazandı, Siyaset Kaybetti!

ads
ads
19/03/2019

ads
Hasipoğlu: Spor kazandı, Siyaset Kaybetti!

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili  Avukat Oğuzhan Hasipoğlu sosyal medya hesabından MTG – Nea Salamina dostluk maçını değerlendirdi. Hasipoğlu "MTG – Nea Salamina dostluk maçı  siyaseten önce bir krize, sonra maalesef Rum tarafının siyasi şovuna döndü" ifadelerini kullandı.

İşte Hasipoğlu'nun açıklaması.....

MTG – Nea Salamina dostluk maçı siyaseten önce bir krize, sonra maalesef Rum tarafının siyasi şovuna döndü. Önce maçın ara bölgede oynanacağı duyruldu, sonra BM ara bölgede güvenliği sağlayamam gerekçesiyle Güney Kıbrıs”ta, Pile de bir sahaya alındı. Bunun üzerine Sayın Akıncı maça gitmekten vazgeçti. Bu noktada BM”yi suçlayan Cumhurbaşkanımız, ara bölgede bile güvenliği sağlamayan BM’nin adadaki işlevini sorguladı. Bu konuda son derece haklıdır. Lakin Dış Işleri Bakanı birkaç ay önce BM”nin görev süresini sorgulamak ve uzatılmaması için Amerikalara kadar giderken, keşke gerekli hassasiyeti gösterseydi.

Bugünkü maç bir dostluk maçıydı, yıllardır yapılamayan bir olay. Bu açıdan baktığınız zaman MTG taraftarlarının tribünleri doldurmasına sonuna kadar hak veririm. Futbolda heycan ve teşvik ancak dış temasın yapılabilmesiyle mümkün olabilir. Ancak siyaseten ise Güneyin liderinin tribündeki yerini alıpta, bizimkinin orada olamamasını sorgularım. Anastasiades büyük bir edayla şimdi bakın ben burdayım, Kıbrıslı Türklere ambargo falan yok, işte size örnek dercesine stadyumda yerini almıştır. Yarın Güney gazetelerinde manşetleri görür gibiyim. “Kıbrıslı Rumlar ve Türkler Akıncı”nın kendi kendi dışlamasına rağmen futbol oynuyor! Cumhurbaşkanımız ise ama haklı ama haksız nedenlerle orada yerini alamayarak uluslararası kamuoyuna vermesi gereken mesajı veremedi.

Eğer endişe Güney Kıbrıs lideri kendi bayrağı ile sahaya gitmesiyseydi, sorun Cumhurbaşkanlığı makam aracı üzerindeki KKTC bayrağı iseydi, o zaman ver şoföre talimatı, Pilede zaten sınır yok, geç bayrağınla maçı izle. Karşılıklılık ilkesinin gereği zaten budur. Eğer Rum lider bayraksız geçiyor ise, siz de bayraksız geçin. Bu arada Anastasiadis eğer maç ara bölgede oynanırsa, ben yine gelirim şeklinde bildirimini Cumhurbaşkanımıza yapmış. Bu teklifte Futbol tabiri ile ofsayıta düştüğümüz andır!

Bir diğer alternatif, eğer Bayrak krizini aşamadıysan, teklif edin organizasyon komitesine bir sonraki maçı kuzeyde yapın. Bir aydır bu konu ile ilgili yazıştığınıza göre bunun sözünü alın. Gerekirse gelip UEFA Atatürk stadını incelesin. Zaten bu konuda gerekli girişimlerin olduğunu biliyorum.

Bu süreci Sayın Akıncı yönetemedi, BM ve organizatör kuruluş arasında bir ay boyunca yazıştı, son gelinen noktada kriz çıktı, ve bu krize yenildi. Bunu kimse ben bayrağıma sahip çıktım edebiyatına dönüştürmesin. 5 yıldır ara bölgede bayraksız nasıl görüşüyor iseydiniz, veya gerek Akıncı gerekse Anastasiades kuzeyde ve güneyde yer alan kültürel etkinliklere hangi formatta katılıyorsaydı, bu maça da bu şekilde katılması gerekirdi.

Yıllardır, futbol takımlarımızın Rumların ambargoları yüzünden başka takımlarla maç yapamıyor. Şimdi Rum tarafı; bakın biz sizinle maç yapabiliyoruz, hadi gidin bakalım Galatasaray ile Türk Telekom stadında oynayın, onu geçtim Pile de oynayın, onu da geçtim Canbulat stadında oynayın dediğinde ne diyeceksiniz? İstediğiniz kadar siz MTG”yi eleştirin, ben her şeye rağmen bu maçın oynanmasına destek veririm. Benim için Siyasilerin orda olup olmaması ilk nazarda pek de önemi yoktur. Spora siyasetin karıştırılması bir siyasetçi olarak en son istediğim şeydir. Lakin liderlerden biri orada oluyor diğeri olamıyor ise ve bu Anastasiadis”in bir şovuna dönüşüyor ise, futbolda bir gol attık, ancak siyaseten ise bir gol yedik demektir.

19/03/2019 17:21
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: hasipoğlu, ubp, siyaset, spor, haber, kıbrıs, dostluk, maçı,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.