Hastalanan şempanzelerin iyileşmek için antibiyotik özellikli bitkiler yediği belirlendi

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi ve Almanya'daki Neubrandenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesince ortaklaşa yürütülen araştırmada hastalanan şempanzelerin iyileşmek için iltihap sökücü ve antibiyotik özellikli bitkiler yediği gözlemlendi.

ads ads ads ads
22/06/2024

ads
Hastalanan şempanzelerin iyileşmek için antibiyotik özellikli bitkiler yediği belirlendi

Oxford Üniversitesince, 8 ay boyunca Uganda'daki Budongo Ormanı'nda yaşayan iki şempanze grubu ve tükettikleri 13 bitki türü araştırıldı.

Bu bitkiler, Neubrandenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesince incelendiğinde iltihap sökücü ve antibiyotik özelliklerinin bulunduğu gözlendi.

Araştırma sonucu hastalık belirtisi gösteren şempanzelerin, iyileşmek için yaprak yeme ve kabuk çiğneme gibi davranışlar sergiledikleri ortaya konuldu.

Şempanzelerin parazitlerden kurtulmak amacıyla da yaprak yedikleri gözlemlenen araştırmada çalıların kabuklarındaki yumuşak dokuyu benzer rahatsızlıklarını iyileştirmek için çiğnedikleri tespit edildi.

22/06/2024 22:13
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: şempanze, antibiyotik
MANŞETLER

HK SAĞLIK

DSÖ'den korkutan “Yaz Covid”i uyarısı! Dünya çapında baskın hale geldi

HK SAĞLIK

Covid-19 virüsü mutasyonlarla kendini yenilemeye devam ederken "FLiRT" isimli yeni bir varyant ile tekrar hızla yayılmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.Bu varyantlar, genetik kodlardaki mutasyonlarla oluşan ve antikorlardan korunabilen JN.1 türevi. Ancak henüz ne kadar ağır ve bulaşıcı oldukları tam olarak bilinmiyor.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.