'Hayal Ettiğiniz Dünyada Medya' sergisinde ödüller dağıtıldı

ads ads ads ads ads
04/06/2023

ads
'Hayal Ettiğiniz Dünyada Medya' sergisinde ödüller dağıtıldı

BRTK’nın 60’ıncı yılı nedeniyle planlanan etkinliklerin ilki olan Mehibe-Mustafa Başman Vakfı sponsorluğunda yapılan “Hayal Ettiğiniz Dünyada Medya” konulu resim sergisi BRTK Yayıncılık Tarihi Müzesi HD Sergi Salonu’nda açıldı.

Ayhatun Ateşin Proje sorumluluğunda yürütülen çalışmanın sergisinde ödüller ve katılım belgeleri takdim edildi. Sergi, 14 Temmuz’a kadar izlenebilecek.

BRTK Müdürü Meryem Özkurt açılışta yaptığı konuşmada, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün önemine değinerek, 60’ıncı yılın ilk etkinliği olan sergiyi gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Özkurt, “Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, gelişen ve değişen dünyadaki gelişmeler ışığında kamu yayıncılığı bilinci ve sorumluluğuyla yayınlarına devam ederken, geleceğin istikbali olan çocuklarımızın sanatla ve kültürle olan bağlarını güçlendirmek hedefimizdir” dedi.

Mevhibe & Mustafa Başman Vakfı Başkanı Pınar Başman Süren de, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü nedeniyle düzenlenen çocuk sergi yarışmasında BRT kurumunun 60’ıncı yaşını gönülden kutladıklarını ve BRT gibi köklü kurumların artmasını temenni ettiklerini belirterek, etkinliğe sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Hayattaki en büyük başarı Atatürk’ün de dediği gibi, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmektir” diyen Süren, çocuklarını bu sergiye katılmak için cesaretlendiren öğretmen ve velileri tebrik etti.

Sergiye katılan tüm çocukların kendi gözünde birinci olduğunu vurgulayan Süren, “Bir yarışmaya katıldığımızda hepimiz kazanmak isteriz çünkü kazanmak güzeldir ve mutlu hissettirir ancak bu duygu geçicidir ve kazanmaktan daha önemlisi bu yarışmaya katılarak kendimize bir şans vermektir ve unutmayın ki bu süreçte öğrendiklerimiz ve yaşadıklarımız en önemlisidir” diye konuştu.

Süren, ilki gerçekleştirilen serginin ileriki yıllarda geliştirerek, tekrarlamak istediklerini belirtti.

BRTK Yayıncılık Tarihi Müze Küratörü Ayhatun Ateşin de, proje hakkında yaptığı konuşmada, BRT’nin, geçmişten bugüne yaptığı eğitici, öğretici, eğlenceli ve sanatsal programlarla, geçmiş yaşantıyı bugüne taşıyarak, gelecek kuşaklara ayna tutmak istediklerini kaydetti.

Resme ilgisi ve yeteneği olan gençleri ödüllendirerek desteklemenin önemine vurgu yapan Ateşin, “Gençlere bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkelerini, ulusal ve uluslararası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmak istiyoruz” dedi.

Bu yarışmalarla belki de geleceğin çağdaş sanatçı adaylarını gün yüzüne çıkaracaklarını dile getiren Ateşin, çocuklara, sanatın evrenselliği aracılığı ile kardeşlik, dostluk, dayanışma, sanat sevgisi ve benzeri olumlu duygu ve davranışlar kazandırmayı da amaçladıklarını anlattı.

“Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içindе yaşama özlеmlеrinin pеkişmеsini amaçlar” diyen Ateşin, “Çocuklarımız o kadar dеğеrlidir ki dünyada vicdanı olan hiçbir insan özеlliklе bir çocuğun ağlamasına dahi kıyamaz, dayanamaz. Sanat iyileştirir” ifadelerini kullandı.

Yarışmada dereceye girenlerin isimleri şöyle:

“İlkokul Kategorisi: Alya Karatepe, Günay Gökçe Malyalı, Yağmur Çınarlı. Mansiyon: Aren Arnavutoğlu,

Erdal Arslan Toptaş. 

Ortaokul Kategorisi: Arınç Okur, Ela Bahar Çamlıbelli, Hayal Bulutoğlu. Mansiyon: Alişa Pars.

Lise Kategorisi Seycan Narçın, Nil Yaşarcan, Mehmet Can Konmaz. Mansiyon: Lavin Tünay.

Özel Eğitim Kategorisi: Nazlıcan Koç, Hasan Karahüyük, Süleyman Topaloğluları.

Jüri Özel Ödülü: Fatma Okur.”

Ödül törenine katılamayan çocuklara katılım belgeleri ve sergide resimleri sergilenmeyen 188 çocuğa “sanata ilk adım” belgeleri, 6 Haziran Salı günü Girne bölgesinden başlayarak, okullarda takdim edilecek.

04/06/2023 15:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ’Hayal Ettiğiniz Dünyada Medya’ sergisinde ödüller dağıtıldı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.