HABER KIBRIS

Hayvan Üreticileri'nden Sert Eleştiri

Üretici zor durumda

ads
18/05/2017
HK

Hayvan Üreticileri'nden Sert Eleştiri
ads

Hayvan Üreticileri Ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları üreticinin zor durumda olduğuna vurgu yaparak Tarım Bakanlığı’nı eleştirdi.

 

Naimoğulları’nın yazılı açıklaması şöyle;

Üreticinin Hükümetten alacakları konusunda Mart ayından beridir birçok açıklamalar yaptık. Defalarca üreticinin ve hayvancının alacaklarını ödeyin dedik.Üreticinin zorda olduğunu bankalara ve piyasaya ciddi borçlarının olduğunu borç batağında olduklarını dile getirdik. Bu noktada küçükbaş hayvancının 11.5 milyon tl, büyükbaş hayvancının 4.2 milyon tl alacağının olduğunu söyledik.

Bunun yanında Çifçinin ve Hayvancının 2016 yılından kalan 15 milyon tl akaryakıt desteği alacağı olduğunu ifade ettik. Bu kadar tepkinin üzerine sayın Başbakan 9 Mayıs tarihinde Bakanlar Kurulu sonrası tarım sektörüne 18 Mayıs tarihine kadar 33.9 milyon ödeme yapılacağını ve sektörün alacaklarının yarısını ödeyebileceklerini söyledi. Bunun üzerine Hayvancılar Birliği olarak bizler hükümetin hayvancıyı dilenci durumuna düşürdüğünü ifade etmiştik. Ayrıca hükümetin doğruyu söylemediğini çünkü bütün işlerinin zaman kazanmak olduğunu ve 18 Mayısa kadar açıklamış oldukları ödemeleri de yapamayacaklarını kamuoyuna duyurmuştuk. Yine haklı çıktık, Hükümet ve Hükümetin başı sayın Başbakan verdiği sözleri yine tutmadı, yine üretici ödenemedi. Eğer Hükümetin Başbakanı bile bunu yaparsa bu üretici, bu hayvancı kime inanacak, kime güvenecek yazıklar olsun

Tarımı yönetenlere yazıklar olsun .Hükümet edenlere yazıklar olsun. Küçükbaş hayvancıya ödenecek olan normalde 11.5 milyon tl doğrudan gelir desteğinin yarısını   ve 9 milyon tl akaryakıt desteğini bile ödeyemediler. Sizin üreticiye verdiğiniz değer bumu her fırsatta üretime destek vereceğiz diyenler yine sınıfta kaldı. Hayvancının size güveni kalmamıştır.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: hayvancı, mustafa naimoğulları
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems