Her yıl 500 binden fazla kadında görülüyor: Bu belirtilere dikkat

Prof. Dr. Nilüfer Tuğut, her yıl 500 binden fazla kadını etkileyen rahim ağzı kanseriyle ilgili açıklamada bulundu. Tuğut, hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadın ve erkeklere de dikkat çeken bir uyarıda bulundu.

ads ads ads ads
01/06/2024

ads
Her yıl 500 binden fazla kadında görülüyor: Bu belirtilere dikkat

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Tuğut, her yıl 500 binden fazla kadını etkileyen rahim ağzı kanseri hakkında uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Tuğut, Türkiye istatistiklerine göre 2020 yılında ülkemizde 35 kanser türü içinde rahim ağzı kanserinin 19'uncu sırada yer aldığını ifade etti.

Rahim ağzı kanseri hakkındaki verileri paylaşan Nilüfer Tuğut, "1532 yeni servikal kanser tanısı ve 1245 servikal kanser sebepli ölüm görülmüştür. Rahim ağzı kanseri, serviks denilen rahim ağzında gelişen bir kanser türüdür. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından gerçekleştirilen küresel kanser istatistiklerine göre, 2020 yılında 604 bin 127 kadına servikal kanser tanısı konmuştur ve 341 bin 831 servikal kanser kaynaklı ölüm meydana gelmiştir" diye konuştu.

"1245 SERVİKAL KANSER SEBEPLİ ÖLÜM GÖRÜLMÜŞTÜR"

Rahim ağzı kanserinin kadınlarda sıklıkla görülen kanser türü olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuğut, "Kadınlarda servikal kanser meme, kolorektal ve akciğer kanserinden sonra 4'üncü en yaygın görülen kanser türüdür. Dünyada kadınlarda en sık görülen üreme sistemi kanserleri arasında 2nci sırada rahim ağzı kanseri, 6ncı sırada rahim kanseri ve 7nci sırada yumurtalık kanseri yer almıştır. Türkiye istatistiklerine göre 2020 yılında ülkemizde 35 kanser türü içinde rahim ağzı kanseri 19uncu sırada yer almış ve 2 bin 532 yeni servikal kanser tanısı ve 1245 servikal kanser sebepli ölüm görülmüştür" ifadelerini kullandı.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Bu kansere neden olan en büyük etken HPV olarak da bilinen Human Papilloma Virüsü olduğunu belirten Prof. Dr. Tuğut, "Her HPV enfeksiyonu kansere neden olmaz. Ancak rahim ağzı kanserlerinin en büyük nedeni HPV enfeksiyonlarıdır. Rahim ağzı kanserinin oluşması için kansere neden olan HPVnin bulaşmasından  yaklaşık 10-15 yıl süre geçmesi gerekir. Rahim ağzı kanseri sıklıkla orta ve ilerlemiş yaştaki kadınlarda görülmektedir. Cinsel ilişki sırasında acı ya da ağrı hissedilmesi, ilişki sonrası lekelenme tarzında kanama ve vajinal akıntının et suyu renginde bol miktarda, kokulu olması rahim ağzı kanserinin en önemli belirtisidir" dedi.

HİÇ CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEMİŞLERE UYARI

Rahim ağzı kanserinden korunmanın yollarına değinen Prof. Dr. Tuğut,  "Rahim ağzı kanserinden de diğer hastalıklardan da korunmanın etkili yolları düzenli olarak jinekolojik muayene ve belirli aralıklarda PAP Smear testi yaptırmaktır. Ayrıca sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır. Özelikle HPVye karşı yüzde yüz koruma sağlamasa da, HPV ve diğer cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkları önlemek için cinsel ilişkide kondomla korunma ve tek eşlilik tercih edilmelidir. Bağışıklık sistemimiz için düzenli uyku uyumalı, düzenli egzersiz programı oluşturmalı ve uygulamalı, sebze ve meyve yönünden zengin beslenmeli, paketli ve işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçınmalıyız. En önemlisi aşı olmalıyız. HPV aşısı özellikle hiç cinsel ilişkiye girmemiş, 9 ve 26 yaşları arasındaki kadın ve erkeklere önerilmektedir."

01/06/2024 20:46
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: kadın, Haber, sağlık
MANŞETLER

HK SAĞLIK

DSÖ'den korkutan “Yaz Covid”i uyarısı! Dünya çapında baskın hale geldi

HK SAĞLIK

Covid-19 virüsü mutasyonlarla kendini yenilemeye devam ederken "FLiRT" isimli yeni bir varyant ile tekrar hızla yayılmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO) FLiRT adı verilen yeni bir Covid varyant grubu dünya çapına baskın hale geldi.Bu varyantlar, genetik kodlardaki mutasyonlarla oluşan ve antikorlardan korunabilen JN.1 türevi. Ancak henüz ne kadar ağır ve bulaşıcı oldukları tam olarak bilinmiyor.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.