Homeros’un menekşe adası: İos

Pire, Mikonos ve Santorini’den feribotlarla kolay ulaşım sağlanan küçük, sevimli ve gizemli İos, hem kültür turizmi, hem deniz tatili, hem de çılgın alternatifler sunan ucuz eğlence için ideal...

ads
ads
07/08/2017

ads
ads
Homeros’un menekşe adası: İos

Ege'de yer alan irili ufaklı yüzlerce adadan bazılarının isimleri bile duyulmamış ve yıllarca gizli kalmış… “Mor Menekşe” anlamına gelen İos da, kısa süre öncesine kadar pek de bilinmeyen bir adaydı. Havaalanı da olmadığı için ulaşımın sadece deniz yoluyla yapılabildiği İos, bugün ise hızla gelişen bir eğlence adası… Girit'in etrafında yer alan ve büyük bölümü volkanik patlamalar sonucu oluşup, “Çember” anlamına gelen “Kiklad” takım adaları arasındaki İos, son yıllarda öne çıktı. Hem de ünlü Mikonos Adası'na alternatif olarak… Ünlü Santorini Adası'na da çok yakın olan İos'un taş kaldırımlı menekşe kokulu dar sokaklarında sıralanan bar ve gece kulüpleri, sabaha kadar eğlence sunuyor. Hem de Bodrum ya da Mikonos'un üçte bir fiyatına….

ios1

2 bin kişi yaşıyor

El değmemiş kumsalları, bozulmamış doğası ve mimari yapısı içinde, sadece 2 bin kişinin yaşadığı bu ada, Antik Çağ'ın ünlü ismi Homeros'un da hayatının bir bölümünü geçirdiği yer… Homeros'un İzmir'de doğup, İos Adası'nda öldüğüne inanılıyor. Sadece 102 kilometrekarelik bir alanı kaplayan adanın en yüksek tepesinde Yunan kültürünün temelini oluşturan Odysseia ve İlyada Destanlarının yazarı, Homeros'a ait olduğuna inanılan bir mezar da var.

ios4

İos, “Derinlik Sarhoşluğu” adıyla gösterime giren ‘'The Big Blue' filmine de plato olmuş… Adanın cazibesi, ucuz otel ve pansiyonları, ahtapot, kalamar ve karidesin her zaman menülerde yer aldığı hesaplı restoranları, tarih, deniz kum ve güneşin yanı sıra, cep yakmayan eğlence hayatı ile ön plana çıkıyor.
Dağlık bir coğrafyaya sahip olan adanın tarihi de, M.Ö 3000 yılına kadar uzanıyor. Önce İyonlar, ardından Makedon, Roma, Venedik ve Bizanslıların hakimiyetine geçmiş. Daha sonra da Osmanlı egemenliğinde kalmış.

ios3

FESTİVAL VE EĞLENCE

Yazın özellikle Avrupalı genç turistlerin canlandırdığı adada, her yıl Temmuz-Ağustos ayları içinde önce Meryem Ana bayramı sonra da Aya İoannis kutlamaları var. Sabaha kadar dans ve eğlencenin doruğundaki festivaller de birbirini izliyor. Mylopotas ve Magganari plajları ise denizin tadını çıkarmak için ideal… En sıcak aylarda bile esen serin meltem rüzgarı, bunaltıcı sıcağa geçit vermiyor.
Yıllar önce adanın enerji üretimini sağlayan 12 yel değirmeni de en çok ziyaret edilen turistik noktalar arasında. Adada çok sayıda tapınak, kilise ve şapel de var. Bir zamanlar geçimini sadece balıkçılık yaparak karşılayan ada halkı, bereketli geçen her sezon sonrası İos'u, “Şükran ifadesi” olarak, kilise ve mavi kubbeli şapellerle donatmış….

ios6

07/08/2017 15:39
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Homeros’, menekşe adası, İos
MANŞETLER

HK TATİL

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.