Hortum ve kasırgalar ABD'yi vurdu

ABD’nin Teksas, Oklahoma, Arkansas, Kentucky ve Alabama eyaletlerinde etkili olan hortum ve kasırgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi.

ads ads ads ads ads
28/05/2024

ads
Hortum ve kasırgalar ABD'yi vurdu

ABD’nin Teksas, Oklahoma, Arkansas, Kentucky ve Alabama eyaletlerinde etkili olan hortum ve kasırgalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 23’e yükseldi.

ABD’nin farklı kesimlerinde yaklaşık 2 gündür etkili olan hortum ve kasırgaların bilançosu ağırlaştı.

DÜNYA HABERLERİ

Papua Yeni Gine'de heyelan: Binlerce kişi için tahliye emri verildi

İsrail'in Refah saldırısına dünyadan tepkiler

Hindistan ve Bangladeş’i Remal Tropikal Kasırgası vurdu: 16 ölü

Netanyahu'dan Refah saldırısı açıklaması: Trajik bir hata

Yerel yetkililerden edinilen bilgilere göre, şiddetli rüzgarlar nedeniyle meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı en az 23’e yükseldi. Teksas eyaletinde 7, Oklahoma eyaletinde 2, Arkansas eyaletinde 8, Kentucky eyaletinde 5 ve Alabama eyaletinde 1 kişinin öldüğü tespit edilirken, ülke genelinde en az 400 bin kişinin devam eden elektrik kesintilerinden etkilendiği bildirildi.

YETKİLİLER UYARDI

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS) ise, Washington DC, Kuzey Carolina, Virginia ve Maryland bölgelerinde yaşayan yaklaşık 16 milyon kişiye yönelik “hortum izleme uyarısı” yayınlayarak bölge sakinlerini olası risklere karşı tetikte olmaya çağırdı.

Ayrıca New York, Pennsylvania ve New Jersey'de yaşayan yaklaşık 30 milyon kişi için “fırtına izleme uyarısı” yapıldı.

ABD Başkanı Joe Biden valilerle görüştü
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ise, ABD Başkanı Joe Biden’ın hortum ve kasırgalardan etkilenen bazı eyaletlerin valileriyle telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Biden’ın Oklahoma Valisi Kevin Stitt, Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders ve Teksas Valisi Greg Abbott ile konuşarak taziyelerini ilettiği ve gerekli olması halinde hükümetin afet bölgelerine federal destek sağlayacağını dile getirdiği aktarıldı.

FELAKET UYDU GÖRÜNTÜLERİNDE

Iowa'da meydana gelen kasırganın ardında bıraktığı izler Amerikan teknoloji şirketi Maxar'ın uydu görüntülerinde yer aldı.

28/05/2024 10:32
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: hortum, kasırga
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.