Hristodulidis dün Chevron heyetiyle görüştü

ads ads ads ads
27/05/2023

ads
Hristodulidis dün Chevron heyetiyle görüştü

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum “Münhasır Ekonomik Bölgesinde” (MEB) yer alan “Afrodit” yatağının işletmecisi olan Amerikan Chevron şirketi heyetiyle dün bir görüşme yaptığı haber verildi.

Alithia gazetesinde “Chevron Net Bir Yanıt Vermedi” başlığıyla yer alan habere göre, Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiyu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, elektrik üretilmesi amacıyla Rum Yönetimine Afrodit yatağından doğal gaz tedarik edilmesi olasılığının, dün Chevron şirketiyle yapılan görüşmede ele alındığını söyledi.

Hristodulidis’in, Keşiften Sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Cassulo başkanlığındaki Chevron heyetiyle görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan Papanastasiyu, şirketin Afrodit yatağıyla ilgili bir ön kalkınma programı ortaya koyduğunu, bunun önümüzdeki günlerde inceleneceğini ve bunun Rum Yönetiminin isteyip istemediği bir şey olduğuna karar verileceğini söyledi.

Şirkete, elektrik üretilmesi amacıyla Rum Yönetimine Afrodit yatağından doğal gaz tedarik edilmesi gerekliliğini belirttiklerini, şirketin ise bunu reddetmediğini ve bunun incelenebilecek planlardan biri olduğunu söylediğini dile getiren Papanastasiyu, Chevron şirketinin, önümüzdeki Pazartesi günü Güney Kıbrıs’ta düzenlenecek enerji konulu çalıştaya katılacağını da belirtti.

Cassulo’ya, önceliklerininin, düşük maliyetli doğal gazdan elektrik üretilmesi ve bunu Güney Kıbrıs’taki elektrik fiyatına yansıtılması için, iç piyasada kullanılması amacıyla Rum Yönetimine doğal gazın ulaşması olduğunu izah ettiklerini dile getiren Papanastasiyu, kendisinin şahsen Afrodit yatağıyla ilgili kalkınma planını görmediğini ve bunu önümüzdeki günlerde görüp değerlendireceklerini belirtti.

“İshai” yatağı konusunda İsrail’le yapılan görüşmelerde herhangi bir gelişme olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise, Rum tarafının bununla ilgili yorumlarını ortaya koyduğunu ifade eden Papanastasiyu, 14-15 Haziran’da yapacakları ziyaret sırasında ön yorumları almak için bunun iki hafta önce İsrail’e sunulduğunu söyledi.

Bunun esas tartışma konuları olacağına inanmadığını da dile getiren Papanastasiyu, bunun yerine İsrail MEB’inden başlayıp Rum MEB’ine uzanacak boru hattıyla ilgili bir tartışma olacağını ifade etti.

Chevron yetkililerinin, görüşmede, Güney Kıbrıs’ın önerisine olumlu yaklaşıp yaklaşmadıklarının kendisine sorulması üzerine ise “gerçekten olumlu olduklarını” söyleyen Rum bakan, şirketin Pazartesi günü yapılacak çalıştayda ne söyleneceğini duymayı ve diğer şirketleri dinlemeyi istediğini ifade etti.

Afrodit yatağındaki bulguların olumlu bir yönde olup olmadıklarının sorulması üzerine ise, bulguları bilmediğini söyleyen Papanastasiyu, şirketin aklında muhtemelen A3 sondajından bir şeyler olduğunu dile getirdi.

Ortada 4,2 milyar ayak küplük bir gösterge olduğunu dile getiren Papanastasiyu, A3 hedefindeki sondajın, Afrodit’in merkez kısmına odaklanmasından ötürü, bunu teyit edeceğini veya yatakta gerçekten ne olduğu konusunda daha iyi bir gösterge vereceğini dile getirdi.

Papanastasiyu, başka bir soruya verdiği yanıtta ise, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inin ExxonMobil şirketinin çok ilgisini çektiğini ve şirketin bölgede, üstlendiği yeni kısım olarak, muhtemelen 5’inci parselde sondaj yapma düşüncesi olduğunu ifade etti.

Papanastasiyu, Pazartesi gerçekleştirilecek olan çalıştaya, sözde Rum MEB’indeki tüm şirketler yanı sıra, geçmişte ilgilenen şirketlerden bazılarının, aynı zamanda “Kıbrıs'ın MEB'indeki” diğer şirketlerden alım yapan bazı şirketler ile İsrail MEB'inde bulunan şirketlerin katılacağını sözlerine ekledi.

Haber Haravgi’de “Chevron Kıbrıs’a Doğal Gaz Tedarik Edilmesi Konusunda Olumlu- Enerji Stratejisine İlişkin Çalıştay”, Politis’te “Chevron’dan Gelen İlk Sinyal Olumlu”, Fileleftheros’ta ise “Chevron Kıbrıs’ta Doğal Gazla İlgili Bir şeyler Duymaya Hazır” başlıklarıyla yer aldı.

27/05/2023 15:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Hristodulidis, haber, kıbrus
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.