Hristodulidis, “muhatabın dışişleri bakanı” dedi

ads
ads
15/07/2020

ads ads
Hristodulidis, “muhatabın dışişleri bakanı” dedi

Alithia gazetesi, AB Dönem Başkanı Almanya’nın Türkiye ile Yunanistan temsilcilerini Berlin’de buluşturduğunu; Hristodulidis ise Türkiye’nin Akıncı’nın yerine Özersay’ın müzakereci olmasını istediğini ileri sürdü.

AB Dönem Başkanı Almanya, Türkiye ile Yunanistan’ı Berlin’de üçlü bir görüşmede biraraya getirdi.

Rumca Alithia gazetesi, “Flaş” vurgusuyla ve OPEN TV isimli Yunan televizyonuna dayanarak verdiği habere göre, pazartesi günkü görüşmeye Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yunanistan Başbakanlık Diplomatik Danışmanı Eleni Surani ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Dış Politika Danışmanı Jan Hecker katıldı.

Üçlü görüşmenin AB Dışişleri Bakanları Konseyi ile aynı gün gerçekleştiğine dikkat çeken gazete bunun, İbrahim Kalın ile Eleni Surani’nin ilk görüşmesi olmadığını, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in 26 Haziran’daki görüşmesini de bu ikilinin organize ettiğini yazdı.

AKINCI DEĞİL ÖZERSAY

Bu arada Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, söz konusu toplantıda Türkiye tarafının Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerin yeniden başlatılmasını ama müzakerelerin Cumhurbaşkanı Akıncı yerine Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Özersay tarafından yürütülmesini istediğini ileri sürdü.

Cyprus Mail’in haberine göre, hafta sonu Berlin’de gerçekleştirilen Türkiye-Almanya-Yunanistan arasındaki üçlü zirvede konunun gündeme geldiğini ve AB’li diplomatların bu bilgiyi kendisine doğruladığını söyleyen Hristodulidis, “Türkiye samimiyetsiz davranışlarını ‘Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma’ adı altında devam ettiriyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun da doğruladığı basına yansımayan Berlin görüşmesinde, bu konuda Türkiye’nin bir öneri yaptığı ancak başlaması istenilen diyaloğun Mustafa Akıncı yerine Kudret Özersay tarafından yürütülmesini istendi” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Postası, Hristodulidis’in Cyprus Mail’de yer alan bu iddiayı, Kıbrıs Postası’na doğruladığını bildirdi.

15/07/2020 19:36
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Hristodulidis, kudret özersay, mustafa akıncı,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.