HABER KIBRIS

HSBC'den 'blockchain' adımı

İngiliz finans devi HSBC, dünyanın ilk ticari olarak geçerli ticaret finansmanı işlemini Blockchain teknolojisini kullanarak tamamladı

ads
14/05/2018

HSBC'den 'blockchain' adımı

İngiliz finans devi HSBC, dünyanın ilk ticari olarak geçerli ticaret finansmanı işlemini Blockchain teknolojisini kullanarak tamamladı.

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız Bitcoin gibi kripto para birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisi bankacılık sistemine entegre edildi.  İngiliz finans devi HSBC, dünyanın ilk ticari olarak geçerli ticaret finansmanı işlemini  Blockchain  teknolojisini kullanarak tamamladı. 

HSBC'nin bu adımı ile 9 trilyon dolarlık ticari finansman pazarında teknolojinin kitlesel kabulü için ilk adım da atılmış oldu. 

Konuyla ilgili Financial Times’a konuşan  HSBC’nin Ticari Bankacılık  İnovasyon ve Büyüme Merkezi Başkanı  Vivek  Ramachandran blockchain teknolojisinin önümüzdeki yıllarda finansal operasyonları büyük ölçüde değiştireceğini söyledi. 

Bu alanda ilk adımı attıklarının altını çizen Vivek, "Bir sonraki aşama aslında mümkün olduğu kadar çok katılımcıyı programa kaydolmak için teşvik ediyor." dedi. 

 

Blockchain nedir?   

Bitcoin ile hayatımıza giren  Blockchain dijitalleşen dünyada sıkça duymaya başladığımız bir terim.

Blockchain temel olarak bilginin tek bir yerden kontrol edilmemesi amacıyla yaratıldı. Bunu Bilgisayarlardan oluşan bir ağa binlerce kez kopyalanarak dağıtılan bir hesap tablosu olarak da düşünebilrsiniz. Bu sayede sistem hataları de dağıtarak riski minimuma indiriyor. 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: HSBC, İngiltere, Bitcoin, Blockchain, haber kıbrıs
MANŞETLER

HK TEKNOLOJİ

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.