Hubble yeni bir yıldız oluşumu görüntüledi

ads ads ads ads
18/02/2024

ads
Hubble yeni bir yıldız oluşumu görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu devasa bir yıldız oluşumu görüntüledi. Yeni yıldızın kütlesi Güneş'in yaklaşık 30 katı ve büyümesi hala devam ediyor.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınan yeni bir görüntüyü paylaştı.

Görüntü Dünya'dan 5.900 ışık yılı uzaklıkta, Scorpius takımyıldızında yer alan IRAS 16562-3959 yıldız oluşumunu gösteriyor.

Hubble'ın Geniş Alan Kamerası 3 ile yakaladığı görüntü dört ayrı filtreleme yönteminin kullanımı sonucunda ortaya çıktı.

GÜNEŞ'İN 30 KATI

NASA ve ESA'nın görüntü açıklamalarına göre, "Bu inanılmaz Hubble görüntüsü, galaksimizdeki en büyük ve en parlak yıldızların nasıl doğduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak."

Gökbilimciler toz örtüsünün ardında gizlenen, IRAS 16562-3959 yıldızının devasa boyutlara ulaştığını ve Güneş'in yaklaşık 30 katı kütleye sahip olduğunu düşünüyor, ayrıca yıldızın büyümesinin hala devam ettiğini belirtiyor.

18/02/2024 15:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Hubble yeni bir yıldız oluşumu görüntüledi
MANŞETLER

HK YAŞAM

İklim değişikliği ilerleme durumu Google'da Doodle oldu

HK YAŞAM

İklim değişikliği ilerleme durumu dünya genelinde halen ciddi bir endişe kaynağı yaratıyor. Google 22 Nisan Dünya Günü kapsamında geçtiğimiz senelerde yaptığı gibi hazırladığı Doodle ile iklim değişikliği ilerleme durumu hakkında dikkat çekti. Bu yılın Dünya Günü Doodle'ında, gezegenin doğal güzelliği ve biyolojik çeşitliliğinin havadan fotoğraflarını içeriyor ve gelecek nesiller için korumanın önemini hatırlatıyor .

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.