HABER KIBRIS

Hükümetten 'devrim' gibi karar: Artık 'tavuk eti' gelebilecek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tavuk eti ithaline izin verildiğini açıkladı.

ads
24/09/2018

ads
Hükümetten 'devrim' gibi karar: Artık 'tavuk eti' gelebilecek

HABER KIBRIS - ÖZEL HABER

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın aldığı ve Bakanlar Kurulu'nun onayladığı karara göre, bundan böyle ülkeye tavuk eti gelebilecek.

Yıllardır, özellikle 1, zaman zaman 2 işletmenin tekelinde olan ve en büyük yerli üretim olma özelliği taşıyan tavuk çiftliklerine, bu yolla alternatif yaratılmış oldu. Tavuk eti ithal etmek isteyen işletmeler, bundan böyle Veteriner Dairesi'nin koşullarını yerine getirmek şartıyla, yurt dışından işlenmiş ya da işlenmemiş tavuk eti getirebilecek. Bu kararın, piyasada ciddi anlamda tavuk eti ve ürünlerinin ucuzlamasını sağlaması bekleniyor.

Alınan kararın, tüketiciden yana önemli olduğu ve fiyatkarda da ciddi bir ucuzlama getireceği belirtildi. Buna göre, piyasadaki tekelin de kırılacağı, piyasanın daha ucuza tavuk ürünü tüketebileceği de vurgulandı.

Şahali: Tavuk eti ithali yürürlüğe girdi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, tavuk eti ithalinin 21 Eylül Cuma gününden itibaren yürürlükte olduğunu söyledi.
BRT web habere konuşan Bakan Şahali, yurttaşın alım gücüne katkıda bulunmak amacıyla ve rekabete dayalı bir fiyat politikasının gelişmesi umuduyla bu adımı attıklarını belirtti.

Bakan Şahali, tavuk etinin ithalinin cuma gününden itibaren yürürlükte olduğunu, bu konudaki resmi bildirimi üyelerine duyurması amacıyla Kıbrıs Türk Ticaret Odası’na resmi yazıyla yaptıklarını söyledi.

Şahali, tavuk eti ithal etmek isteyen işletmelerin Veteriner Dairesi’ne başvurarak gıda güvenlik koşulları mevzuatını yerine getirmek şartıyla, yurt dışından işlenmiş ya da işlenmemiş tavuk eti getirebileceğini belirtti.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: tavuk eti, ithalat, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.