İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti

İdlib'de, Esed ve Rusya'nın saldırıları nedeniyle, Soçi mutabakatının imzalandığı 17 Eylül 2018'den bu yana 1 milyon 42 bin sivil yerinden oldu

ads
ads
11/09/2019

ads ads
İdlib'de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Türkiye ve Rusya, rejim güçlerinin, bu kapsamda başlatılan ateşkes sürecini ihlal eden saldırıları karşısında, söz konusu bölge için ek bir mutabakata varmıştı.

Sayının 1,5 milyona yükselmesinden endişe ediliyor

17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen rejim, destekçilerinin yardımıyla saldırılarını sürdürdü.

Bölgedeki göç sürecini izleyen ve verilendiren Suriye Müdahale Koordinatörlüğünden alınan bilgiye göre, mutabakatın üzerinden geçen yaklaşık 1 yılda, bölgede yerinden edilen sivillerin sayısı 1 milyon 42 bini buldu.

Saldırıların yoğunlaştığı 2 Şubat'tan bu yana Esed rejimi ve Rusya'nın saldırılarında toplam 13 çadır kent, 30 Sivil Savunma merkezi, 67 sağlık tesisi, 114 okul, 18 pazar yeri, 2 su santrali, 3 elektrik santrali ve 16 fırın hedef alındı.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac, "Kış mevsiminin gelmesiyle yeni bir insani felaket olacak. İnsanların çoğu barınaksız" dedi.

Esed rejiminin ve destekçisi Rusya'nın yeni bir askeri operasyon başlatmasından endişe ettiklerini ifade eden Hallac, İdlib'in güney ve güneydoğu kırsalında yer alan Serakib, Maaretinuman ve Eriha gibi büyük yerleşimlere saldırılması durumunda yerinden edilen sivil sayısının 1,5 milyona yükseleceğini belirtti.

"Ölümden kaçmak zorunda kaldık"

Yerinden edilen sivillerden Elma Zeydi de, kocasının ve oğlunun saldırılarda şehit olduğunu söyledi:

"Bombardıman ve hava saldırılarından kaçtık. Evimiz üzerimize yıkıldı. Serakib'teki ölümden kaçmak zorunda kaldık."

Zeydi, barınmaya çalıştıkları şartları şöyle aktardı:

"Toprak, toz, sıcak ve yılanlarla günler çok zorlu geçiyor. Geriye kalan bir oğlum var. Çöplerden demir ve bakır toplayıp geçimimizi sağlıyor. Uçaklar öyle şiddetli ve günler boyunca saldırdı. Yıkılan evimizden eşya çıkarmamız 3 gün sürdü."

11/09/2019 16:01
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: İdlib’de 1 yılda 1 milyon kişi göç etti, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.