İki farklı yolda sorun olduğu için iş makineleri köy yolunu kullanıyor

ads ads ads
19/05/2022

ads
ads
İki farklı yolda sorun olduğu için iş makineleri köy yolunu kullanıyor

  Şirinevler’de taş ocaklarına giden yol, “tarlasından geçtiği ve kendisine kamulaştırma maliyeti ödenmediği için” bir vatandaş tarafından kazılarak, kullanılmaz hale getirildi.

  Taş ocaklarına gidip gelen kamyonlar ve diğer iş makineleri, vatandaşın kazdığı yolu kullanamadığı için, Şirinevler köy içi yollarını kullanıyor. Ağır yük taşıyan kamyonlar ve iş makinelerinin, kullandığı köy yolları ise çöktü, çukurlaştı. Ayrıca köy yollarını kullanan ağır vasatalar, toz toprağa yol açıyor.

   Şirinevliler, günde yaklaşık 100 kamyonun köy içinden geçip gitmesi nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar yaşandığını söyledi.

   Köylüler, ya taş ocaklarına giden yol konusunda ilgili vatandaşa kamulaştırma ücretinin ödenmesini ya da köyün üst tarafında yer alan diğer bir yolun kullanılması için dere üzerine köprü yapılmasını talep etti.

   Şirinevler köylüleri, bölgedeki iki taşocağı sahibinin bu köprüyü yaptırmaya hazır olduğunu ama devletten “katran ve iş makineleri için mazot” talep ettiğini kaydetti.

   Köylüler, iki şirketin katran ve mazot dışındaki tüm malzeme ve işçiliği karşılayacağını söylediğini ama hükümette muhatap bulamadığını söyledi.

   Söz konusu köprü yapılırsa, iş makinelerinin köy içinden geçmeyeceğini ve köylülerin rahatlayacağını belirten köylüler, iş makinelerinin köy içinden geçtiğinde 10 kilometre kat etmeleri gerekirken, bu yolu kullandıklarında 4.5 kilometre gibi daha kısa yoldan gidileceğini vurguladı.

   Köylüler, yaklaşık 4 yıldır, “Ya kamulaştırma ücretini ödeyin iş makineleri o yolu kullansın ya da diğer yola köprü yapın” dediklerini ama 4 yılda göreve gelen 7 hükümetin yetkililerine de bunu anlatamadıklarını kaydetti.

19/05/2022 19:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: İki farklı yolda sorun olduğu için iş makineleri köy yolunu kullanıyor
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.